Gündem

Yurtiçi piyasalar

Önemli Gelişmeler

Sağlık Bakanlığının son verilerine göre; 1. Doz uygulanan aşı oranı: %67,30 2. Doz uygulanan aşı sayısı: %46,52 Günlük vaka sayısı: 22.699 Günlük Vefat sayısı: 108

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre; Yıl sonu Enflasyon beklentisi yüzde 15,64’den yüzde 16,30’a Yıl sonu Büyüme beklentisi yüzde 5,8’den yüzde 6,0’a Yıl sonu USD/TL beklentisi 8,99’dan 8,94 seviyesine 12 ay sonrası Bir Haftalı Vadeli Repo İhale Faiz Oranı yüzde 14,68’den yüzde 14,89’a revize edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, pandemiyi sona erdirmek ve ekonomiyi canlandırmak için daha yapılacak çok iş olduğunu ifade etti.

ECB’nin üyelerinden biri olan Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann, Euro Bölgesi’nde enflasyonun tahminlerden hızlı yükselme riski olduğunu söyledi. Weidmann, “Yüksek enflasyon riski görmezden gelinemez. Sadece düşük enflasyon riskine değil yüksek enflasyon riskine de odaklanılmalı” dedi.

Morgan Stanley analistleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son çağrısına rağmen Ağustos’ta TCMB’den faiz indirimi beklemediklerini buna karşın geleceğe yönelik verilecek mesajlara bakılacağını belirttiler.

Fitch Ratings, reel mevduat faizlerinin negatif bölgeye geçmesiyle birlikte Türkiye’de hâlihazırda yüksek olan dolarizasyonun daha da artabileceğini ve beklenenden erken gelecek bir faiz indiriminin Türk lirasında daha fazla değer kaybına yol açacağını söyledi.

Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin resmi kararın Kasım ayında açıklanması ihtimalinin %20’den %25’e çıktığı yorumu yapıldı. Değerlendirmede kararın Aralık ayında açıklanması ihtimalinin ise değişim göstermeyerek %55 seviyesinde kaldığı kaydedildi. Kararın yıl sonundan sonra açıklanması ihtimalinin ise %25’ten %20’ye gerilediği belirtildi.

Goldman Sachs, Çin ekonomisi için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 8.6’dan yüzde 8.3’e çekti.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan Fed’in varlık alımlarını azaltma konusunda geç kalmaktansa erken hareket etmesinin daha yararlı olacağını söyledi.

Kripto para borsası Binance, internet sitesinde yayımladığı bir açıklamada “Hong Kong’daki kullanıcılar için vadeli, opsiyon, marjin ürünleri ve kaldıraçlı tokenleri içeren türev enstrümanları uyumluluk kriterlerimiz doğrultusunda sınırlıyoruz” dedi.

Çin’de döviz rezervleri temmuz ayının sonu itibarıyla 3,2 trilyon doları aştığı açıklandı.

BİST100: Endekste Cuma gününe 1433 puandan yataya yakın açılışla başlanırken, gün içinde 15 puanlık bir hareketin ardından kapanış 1434 puandan tamamlandı. Sektörel bazda bakıldığında; Bankacılık endeksinde yüzde 0,65’lik düşüş gerçekleşirken, Sanayi hisselerinde ise daha sınırlı fiyatlamalar gözlemlendi. Teknik görünümde; pozitif fiyatlamaların devam etmesi durumunda; ilk etapta 1445 ve 1465 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkmakta. Diğer taraftan, olası satıcılı işlemlerde ise; 1420 ve 1400 destek bölgeleri bulunuyor.

VİOP30 YAKIN VADE: Cuma günkü işlem gününde 1559 puandan yatay açılış yapan Ağustos vadeli kontrat, bir ara seans içinde aşağı tarafta 1540 seviyesini test etti. Sonrasında oluşan toparlanmayla birlikte kapanışı 1559 puandan tamamladı. Endekste, yeni güne alıcılı işlemlerle başlamamız durumunda; 1565, 1575 ve 1585 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Öte taraftan, olası aşağı yönlü hareketlerde ise; 1540 ve 1515 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri