Oto Haber

Yerli Otomobilin Simülasyon Testleri Başladı

TOGG, yerli otomobilin gelişim süreciyle ilgili bilgi verdi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, yerli otomobilin hazırlanma süreci ilgili yeni bir paylaşım yaptı. Şirketin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, yerli otomobilin modelleme ve simülasyon çalışmaları gözler önüne serildi.

“Türkiye’nin Otomobili’ni, otomobilin fiziksel özelliklerini birebir yansıtan bir matematiksel modeli simüle ederek geliştiriyoruz” notuyla paylaşılan videoda anlatılanlara göre; savunma ve havacılık sanayiinde yetişmiş uzmanların önderliğinde geliştirilen model, tehlikeli manevraları riske girmeden gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Böylece otomobil üzerinden test edilecek taşıt dinamiği, sürüş değerlendirmeye veya aktif güvenlik sistemleri teknolojilerini otomobilin fiziksel prototip sürecinden önce deneyimlenmesini sağlayan bir test ve geliştirme ortamı sunuyor.

Geliştirilen sistemin altyapısının yerli girişim firmalarıyla birlikte oluşturulduğunu belirten TOGG, kullanılan taşıt modelininse kendileri tarafından tasarlanan otomobilin özelliklerini kullandığını söylüyor. Sürekli güncellenen model, böylelikle geliştirme sürecinde optimizasyon yapılmasına da olanak tanıyarak hem test sürelerini hem de maliyetleri düşürüyor.

Üretimi 2021 yılında Bursa, Gemlik’te açılacak olan fabrikada gerçekleştirilecek olan yerli otomobilin, 2022 yılında seri üretime alınacağı söyleniyor. Bu noktada araçların ne zaman satışa sunulacağı ve nihai fiyatının ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.