Oto Haber

Volkswagen’den Çevreci Fabrika Adımı

Alman üretici, fabrikalarında yeşil elektrik kullanımını artırıyor.

2015 yılında ortaya çıkan dieselgate skandalının ardından doğru adımlarla marka imajını düzeltmek isteyen Volkswagen, oluşturmaya başladığı çevreci kimliğini güçlendirmeye hazırlanıyor. Şirket, 2050 yılına kadar karbon nötr üretime geçme hedefi doğrultusunda, yeşil elektrik oranını artırmak için çalışmalara başladı.

Alman otomotiv devi, tesislerinde yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ve dışarıdan tedarik ettiği elektrik enerjisi oranını artırmak amacıyla yıl içerisinde gerçekleştirmek üzere yeni hedefler belirledi. Volkswagen, Çin Halk Cumhuriyeti hariç olmak üzere, dünya genelindeki mevcut 16 üretim tesisinde kullandığı ve dışarıdan temin ettiği elektrik enerjisindeki yenilenebilirlik oranını yüzde 70’den yüzde 90’a çıkarmayı amaçlıyor.

Hedefini 2020 yılı içinde gerçekleştirmeyi öngören Volkswagen, ayrıca kendi bünyesinde elektrik üreten tesislerini de sistematik olarak gazlı kullanıma çevirmeyi planlıyor. 2022 yılına kadar Wolfsburg’daki üretim operasyonu için elektrik tedariğinin yüksek verimli gaz kombinli çevrim santrallerine geçirilmesi yönünde çalışmalar yürüten üretici, kojenerasyon modunda çalıştırılan bu santraller sayesinde elektrik ve ısı üretimi kaynaklı CO2 emisyonu oranını da bir yılda yüzde 60 veya yaklaşık 1,5 milyon ton azaltmayı hedefliyor.

Söz konusu hedeflenen rakam, yaklaşık 870 bin aracın ürettiği emisyona eşdeğer. Volkswagen bu elektrik santralleri ile Almanya’daki ulusal dağıtım şebekesi ve elektrik enerjisi sisteminin istikrarına uzun vadeli bir katkıda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir