Oto Haber

‘Volkswagen, Türkiye’ye Yatırım Yapmayacak’ İddiası

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi.

Volkswagen’in Türkiye yatırımıyla ilgili ilk duyuruyu yapan yayınlardan biri olan ve Almanya’nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen’in (VW) yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını, Suriye’de yürütülen Barış Pınarı Harekatı nedeniyle ertelediğini duyurdu.

Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve “Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

Gazete, yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği değerlendirmesinde bulundu. Şirket sözcüsü, Handelsblatt’a yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek ‘durumu endişeyle izlediklerini’ kaydetti.

Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye’de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetti. Handelsblatt’a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtti.

Volkswagen Ekim ayı başında Manisa’da şirket kurmuştu

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW), eylül ayında yaşanan gelişmeler neticesinde uzun zamandır gündemde olan yeni fabrika yatırımı ile ilgili somut adımlar atmıştı. Volkswagen, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ unvanlı şirketi Manisa’da kurmuştu.

Birçok marka için üretim faaliyetleri gerçekleştirecek olan tesisin yaklaşık 1.4 milyar euroya mal olacağını belirtiyordu. Kurulacak tesisin Doğu Avrupa pazarı için VW Passat ve Skoda Superb benzeri modellerden yılda 300 bin kadar üretmesi bekleniyordu. Fabrika inşasının 2020 sonu, üretimin ise 2022 yılında başlayacağı konuşuluyor. Tesisin Manisa ve çevresinden 4 bin kişiye istihdam yaratacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.