Oto Haber

Volkswagen, Artık Passat Üretmeyecek Mi?

D segmenti sedan yerini elektrikli bir otomobile bırakabilir.
Başlığı görünce şaşırmış olabilirsiniz zira Passat, Volkswagen’in Avrupa ve Türkiye’de bolca sattığı başarılı bir model. Bahsettiğimiz Passat ise birkaç nesildir Amerika Birleşik Devletleri pazarında yer alan ABD versiyonu.

Volkswagen Amerika’nın COO’su Johan de Nysschen, Roadshow’a verdiği röportajda “Passat, gelecek planlamalarımızda sınırlı zamanı olan bir otomobil. Passat ömrünü tamamladığında yerini bırakacağı otomobil yüksek ihtimalle içten yanmalı motor taşımayacak.” dedi.

Volkswagen’in ID.3 ile başlayan elektrik atılımını 2020 yılında ID.4 ve ID.5 ile sürdürecek olmasını de Nysschen’in açıklamalarıyla birleştirdiğimiz zaman Passat’ın halefi olarak akıllara aşağıda fotoğraf galerisini görebileceğiniz, 2030 yılının otomobilini temsil eden ID Vizzion konsept geliyor.

İlk iki nesli sırasıyla Dasher ve Quantum adıyla satılan model, 1990’da gelen üçüncü jenerasyonunda Volkswagen Passat adına geçiş yaptı. 2012 model yılı itibarıyla VW, Avrupa ve Amerika versiyonlarını farklı altyapı ve tasarım ile satmaya başladı.

2020 model yılı için makyajlanan Amerikan Passat, yeni bir kabine ve daha güncel bir tasarıma kavuşmuştu. ABD’de fiyatı 2300 $ kadar düşürülen araç, muhtemelen en az 2-3 yıl daha piyasada kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.