Gündem

Vefk Nedir? Ne İşe Yarar?

Vefk Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsanların genellikle amaçlarına ulaşmak ve kötülüklerden uzaklaşmak amacıyla yapımına başvurdukları vefk, kelime anlamı olarak ‘uyum, düzen’ anlamlarına gelir. Dini anlamda ise etkili dua demektir. Hazırlanışında matematik, geometri, evren vb. bazı bilim dallarından yardım alınır ve ebced hesabına göre yapılır. Bu nedenle de uzmanlık isteyen bir durumdur.

Vefk Ne Şekilde Hazırlanır?

Vefk, bir tablodaki kare veya dikdörtgen şeklinde olabilen kutucuklara yaptıran kişinin ismi, yıldız pozisyonu ve amacı doğrultusunda belirlenen rakamların ve harflerin yazılmasıyla oluşturulur. Ebced hesabına göre yerleştirilen rakamların sağdan sola, yukarıdan aşağıya ve köşelerden köşelere olan toplamları eşittir. Vefk hazırlayacak kişinin ise birçok konuda uzmanlığının bulunmasının yanı sıra manevi kudreti ve gücü bulunmalıdır. Ebced hesabını bilmeli, Arapça diline hakim olmalı ve havas ilminde uzman olmalıdır ve vefk hazırlarken bitkisel mürekkep kullanmalıdır. Bunun yanı sıra astronomi ve astroloji gibi konularda da bilgi sahibi olması istenir.

Vefkin Yaptırılma Amaçları Nelerdir?

Vefkin yapılış amacının temelinde kişilerin dileklerini gerçekleştirmek, onları huzura kavuşturmak ve kötülüklerden uzak kalmalarını sağlamak vardır. Bu amaçlar doğrultusunda da kişiler büyü bozma, kısmet açma, korkuları yenme, hastalığa karşı şifa bulma, aşk sağlama ve bağlılığı arttırma gibi istekleri nedeniyle vefk yaptırmaya başvururlar. Ancak kötü amaçlar uğuruna da vefk yaptırılmak istendiği durumlar görülmektedir. Böyle amaçlarla yapılan vefklerin sonuçları da daha ağır olacaktır.

Vefk Yaptırmak Günah Sayılır Mı?

Vefk, Allah rızası istenerek ve Allah’tan medet umularak hazırlanır ve rahmani bir çalışmadır. Kur’an’da da belirtilmiş olan kişilerin dine uygun olan şartlar içerisinde kendi çarelerini arayabilmesi şartına uyum gösterdiğinden dolayı vefk yapımı iyi niyetler çerçevesinde yapıldığında ve dince yasak olan durumlara karışılmadığında alimler tarafından günah sayılmayacağı belirtilmektedir. Ancak dine uygun olmayan koşullar altında ve kötü niyetlerin beslendiği amaçlarla yapıldığında günah sayılacaktır ve türlü sonuçları olacaktır. Bundan dolayı uzman ve güvenilir bir medyum veya manevi yönü yüksek bir kişi tarafından yardım alınarak hazırlanmalıdır.

Vefkin Etkisi Ne Zaman Belli Olur?

Vefkler, yaptırılması ile beraber bazı kurallara uyulmasını da beraberinde getirir. Bu kurallara hem vefki hazırlayanın hem de yaptıranın uyması ile beraber 15 ila 21 günlük bir süre zarfında etkilerinin ortaya çıkması beklenmektedir. Vefkten sonuç alınması ise 21 ila 41 gün aralığında gerçekleşecektir. Fakat bu sürenin çok sık olmasa da 61 ila 91 gün sürebileceği söylenir.

Vefk, büyü bozma, medyumluk gibi birçok konu hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek adına sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir