Gündem

Vefk Nedir? Ne İşe Yarar?

Vefk Nedir? Ne İşe Yarar?

Dini anlamda ‘tesirli dua’ olarak tanımlanan vefk, kelime olarak ise ‘uyum, düzen, uygun, münasip’ anlamına gelmektedir. Ebced hesabına göre hazırlanır ve matematik, geometri, evren gibi bilim dallarından yararlanılarak yapılır. Kişiye özel olarak hazırlanması nedeniyle kişinin istekleri göz önüne alınarak vefk türü belirlenir. Bu durum da birden fazla vefk çalışmasının olduğunun göstergesidir. Genellikle bir amaç hedefleyenler ve kötülüklerinden arınmak isteyenler tarafından yaptırılsa da büyü bozma, kısmet açma veya hastalığa şifa bulma gibi amaçlar ile vefk yaptıranlar da mevcuttur.

Nasıl Hazırlanır?

Vefk, kare veya dikdörtgen kutucukları içerisinde bulunduran tablolara, vefk yaptıracak kişinin amacına uygun rakam ve sayıların ebced hesabına göre yerleştirilmesiyle hazırlanır. Bu tablolar genelde 3×3, 4×4 ve 5×5’lik karelerden oluşur. Bunun yanı sıra vefk, bitkisel mürekkep ile yazılmalıdır.

Kimler Vefk Hazırlar

Vefk hazırlamayacak kişinin öncelikle havas ilminde tecrübeli ve ebced hesabında uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Arapça dilinde de uzman olması istenir. Bu uzmanlıklarının yanı sıra, vefk yaptırılacak kişinin güvenilirliği de son derece önemlidir. Ayrıca manevi yönden kuvvetli ve kudretli olması da gerekmektedir. Bu nedenle bu uzmanlıkları bulundurmasının yanı sıra güvenilirliği de yüksek olan medyum hocalara ve manevi üstatlara vefk yaptırılabilir.

Dini Bakımdan Vefk

Kur’an’da da belirtildiği üzere kişi, dine uygun olmak şartıyla kendi çaresini arayabilir. Vefkin de Allah rızası istenerek ve Allah’tan medet umularak yapılması, dine uygun halini ortaya koyar. Ancak iyi niyetten uzak amaçlarla yapılması durumunda dinen günah sayılacaktır. Bunun için de vefk yaptırılarak kişinin güvenilirliğini kanıtlamış, manevi bakımdan kudretli ve güçlü olması gerekir.

Tesir Süresi

Vefk, hazırlanışı sonrasında riayet edilmesi gereken kurallara hem vefki hazırlayanın hem de vefk yaptıranın uyması halinde 15 ile 21 gün içerisinde etki gösterecektir. 21 ile 45 gün aralığında ise vefkin sonuca ulaşacağı tahmin edilir. Ancak Allah’ın takdirine kalmış bir durum olduğu için 61 ile 91 günlük bir süre zarfında da sonuca ulaşılabilir.

Vefk-Büyü

Vefkin, büyü ile bir alakası bulunmamaktadır. Allah’tan başka bir gücün mevcudiyetine iman edilerek yapılan büyü, bir şirktir. Ancak vefk, Allah’ın rızasının istenmesi ve ondan medet umulması ile yapılır. Bu nedenle iyi niyet ile yapılan vefk, dince günah sayılmaz.

Vefk Ne Zaman Yazılabilir?

Vefkin her saatte ve günde yazılması mümkün değildir. Yazılmasının hayırlı olduğu belirtilen günü ve saati bulunur. Bu günler ve saatler şu şekilde bilinir:

– Pazartesi günü, saat 6

– Çarşamba günü, saat 11

– Cuma günü, saat 12

– Pazar günü, saat 9 ve 11

Vefk hakkında merak ettiklerine web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir