Gündem

V-Mark Vegan Vejetaryen Sertifikasyonu Hakkında

V-Mark Vegan Vejetaryen Sertifikasyonu Hakkında

V-Mark logosu taşıyan ürünler sıkı uygunluk denetimlerinden geçmiş vegan ürünlerdir. Yiyecek, içecek, giyecek ve diğer eşyalarında hayvan sömürüsüne neden olmuş ürün kullanmak istemeyen vegan tüketiciler için bu logonun varlığı önemlidir. Çünkü V-Mark uluslararası akreditasyon sahibi, bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olarak vegan belgelendirme yapma hakkına sahip güvenilir bir kuruluştur.

V-Mark Vegan Vejetaryen Sertifikası Veriliş Süreci

Üreticilerin vegan sertifikası almak için firmaya başvurmalarından sonra ürünler hakkında bir ön inceleme yapılır. İlk bakışta vegan felsefesine bir aykırılık görülmezse tüketiciye bir teklif sunulur ve anlaşma yapılır. Sonrasında sıkı bir uygunluk denetimi başlar. Bu aşamada üretim alanlarının incelenmesi için müfettişler görevlendirilebilir. Gerekli laboratuvar incelemeleri yapılır.

İçerikte et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, bal gibi hayvansal gıdaların olup olmadığı tespit edilir. üretim yerlerinde hayvansal ürünlerle temas olup olmadığı, hayvanlar üzerinde testler yapılıp yapılmadığı incelenir. Giyim ürünlerinde ipek, deri ve benzeri malzeme kullanılıp kullanılmadığına bakılır. Tüm incelemeler olumlu sonuçlandığı takdirde vegan belgelendirme işlemleri yapılır ve logo kullanma hakkı verilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir