Oto Haber

Tofaş 2019 Sonuçlarından Oldukça Memnun

Tofaş’ın 2019’daki net karında büyük artış yaşandı.

Tofaş, 2019 yılına ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu kuruluş, Bursa’daki fabrikasında banttan indirdiği 264 bin adet araçla otomotiv sanayi üretiminin yüzde 18’ini, ürettiği araçların 194 bin 145 adedi ile Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 15’ini tek başına gerçekleştirmiş oldu.

Tofaş, geçtiğimiz yılda net karını bir önceki yıla göre yüzde 11,5 artırarak 1,5 milyar TL’ye çıkardı. Tofaş’tan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl yapısal ve ürün yenilikleri kapsamında 107 milyon euro yatırım yapan Tofaş, Bursa’daki fabrikasında banttan indirdiği 264 bin adet araçla otomotiv sanayi üretiminin yüzde 18’ini, 194 bin 145 adetlik ihracatıyla ise Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 15’ini tek başına gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, global ölçekteki başarıların gururunu yaşadıklarını belirterek, iç pazarda yüzde 93’lük payla yerli üretimden satışlardaki lider konumlarını bir kez daha pekiştirdiklerini kaydetti.

Eroldu, “Tofaş çatısı altındaki Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarımızın satışları toplamında 2019 yılında pazar payımızı yüzde 5,7 oranında artırarak yüzde 16,4’e çıkarttık. Tofaş olarak, 2019’da 2,3 milyar dolarlık ihracat geliri ve 919 milyon dolarlık dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı sürdürdük. Son 10 yılda yarattığımız dış ticaret fazlası ise 7 milyar dolara erişti.” değerlendirmesinde bulundu.

2019’da bir önceki yıla göre binek otomobil pazarında adetlerini artıran tek markanın Fiat olduğunu kaydeden Eroldu, 2019 yılında Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili unvanını 4’üncü yıla taşıyan Egea ile Fiat markasının önemli bir ivme yakaladığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri