Araba Hakkında

Tarihe geçen İlk Trafik Kazası

Otomobiller her ne kadar hayatlarımızı kolaylaştırsa da günümüzde can kayıplarının en fazla yaşandığı araçların başında geliyor. Hızla artan nüfusla birlikte araba sayılarının da fazlalaşması, kalabalık yollar, koşuşturmalar, tahammülsüz sürücüler, kurallara uymama gibi birçok sebep yüzünden hemen her gün dünyanın farklı yerlerinde meydana gelen kaza haberleri ile karşılaşıyoruz.

Günümüzde insan hayatını tehdit eden en büyük sorunların başında trafik kazalarının geldiği çok açık. Peki, tarihteki ilk trafik kazası ne zaman ve nasıl oldu? Gelin birlikte inceleyelim.

Bilim İnsanıda olsanız arabadan düşmeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

İrlandalı bir gök bilimci olan Mary Ward, bilim insanı olarak tarihe geçmesinin yanında, maalesef dünyadaki ilk trafik kazasında hayatını kaybeden kişi olarak belki de daha fazla üne sahip.

Sene 1869. Mary Ward, eşi ve buharlı otomobili icat eden kuzenleri (Ailecek bilime gönül vermişler.) ile birlikte seyahat etmenin keyfini sürerken araçtan düşüp tekerleklerin altında kalarak boynunu kırmış ve hemen oracıkta hayatını kaybetmiş. Kuzenlerinin üzüntüsü iki kat daha fazla olmuştur herhalde. Sevgili kuzenlerinin ölümünün acısı bir yana, “Buharlı otomobili icat etmeseydik Mary ölmeyecekti.” diye düşünmüş olabilirler. Ama bilim insanı oldukları için mantıklı davranmış ve böyle bir bağlantı kurmamışlardır muhtemelen. Neyse, bunu bilemeyiz.

Ek bilgi: Kuzenlerin icat ettiği buharlı otomobil, metal tekerlekleri ve ağır gövdesi ile yollara da çok zarar verdiğinden tercih edilmemiş zaten.

Bir başka otomobil kazası bilgisi

Birçok kaynağa göre ise 17 Ağustos 1896, dünyada ölümle sonuçlanan ilk trafik kazasının gerçekleştiği tarih olarak kabul ediliyor. Londra’da ehliyetini alan bir sürücü, saatte 12 km/sa hızla gitmesine rağmen 44 yaşındaki Bridget Driscoll’e çarpar ve kadıncağızın orada ölmesine neden olur. Kaza, “kötü bir olay, bir rastlantı” olarak ifade edilir ve sürücü hiçbir ceza almaz.

Türkiye’de İlk Trafik Cezası

Türkiye’deki ilk trafik kazası, 26 Ocak 1912 yılında, Zincirlikuyu’dan Beyoğlu’na giden İtalyan Elçiliğinin şoförü Frederico Rasi’nin, Şişli Camii’nin önünde İdris adlı bir kişiye çarpmasıyla gerçekleşti. Rasi, panik yapıp olay yerinden kaçmaya çalışmış, polislerin ihtar ateşiyle durdurularak Pangaltı’da yakalanmış.

Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırılan İdris hayatını kaybedince olay büyümüş, İtalyan Elçiliği İdris’in ailesine yüklü bir tazminat ödeyip Rasi’yi cezalandırmayı kabul etmesiyle dosya ertesi gün kapanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir