Trafik Sigortası

Sigortasız Araç Kaza Yaparsa

Sigortanız olmadan karşı tarafa verdiğiniz takdirde karşı taraf kasko sigortasını işleme alarak kendi hasarını karşılar fakat sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını daha sonra karşı taraftan talep eder. Böylelikle kasko sahibi hasarsızlık indiriminden yararlanmış olur. Bir diğer madde ise karşı tarafın güvence hesabı istemesidir.

Artan trafik kazaları ve trafik cezalarına rağmen bugün trafiğe kayıtlı olup da trafik sigortası yaptırmayanların araç sayısı ne yazık ki oldukça yüksek oranlarda. Bu şu anlama geliyor aynı zamanda; araç sahiplerinin büyük kısmı hem trafikten men edilme hem de para cezası ödeme riskini göze alabiliyor.

Trafik cezaları, men edilme dışında; periyodik olarak yapılan araç muayeneleri sırasında, araç muayene istasyonları zorunlu trafik sigortası poliçelerini de sorguluyor. Bu nedenle trafik sigortası yaptırmayan sürücüler, araçlarının muayene edilmemesine de göz yummuş oluyor.

Trafik sigortası olmayan araç sahiplerine verilecek cevabın 2 yönü var. Hasarın karşı tarafa verilmiş olması halinde; karşı araç, kendi kasko sigortasını işleme sokacak ve kendi aracındaki zararı tazmin edebilecek, giderecektir. Karşı taraftaki aracın hasarda kusuru yok ise, ilgili sigorta şirketi zararı karşılar ancak kazaya sebebiyet veren, trafik sigortası olmadığı için rücu etme hakkını elinde bulundurur. Rücu edilmesi halinde ise; sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını karşı taraftan talep eder.

Kasko sahibi böylece hasarsızlık indiriminden de olmayacaktır. Bu durumda zarar gören hasarını karşıladığı için, sigorta şirketi ödediği zararı trafik sigortası olmayan kişiden tazmin edeceği için zararlı çıkmayacak; zararlı çıkan tek taraf kazaya neden olan ve trafik sigortası olmayan araç sahibi olur. Trafik sigortanız olsa dahi yaptırmadıysanız trafik sigortası gecikme cezasıyla da karşı karşıya kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri