Gündem

Porfir Taşı Nedir?

Porfir taşı, ince taneli kayalardan oluşmuş silikat bakımından zengin bilinen bir taş türüdür. Ayrıca feldispat içeren magmatik bir kayaç türü olan porfir taşı özel bir dokusu bulunuyor. Günümüzde en çok tercih edilen alanları kaldırım parrke taşı olan porfir ürünleri kırmızı rengi ile dikkatleri üstüne çekiyor. Taşın yapısında yer alan biraz küçük kristarlar porfire renkli bir görüntü vermesini sağlıyor.

Porfir Taşının İşlenmesi

1993’te Madencilik ve doğal taş sektöründe faaliyet gösteren Aldur Madencilik Manisa Muradiye maden sahasında bulunan kırmızı bazalt yani porfir taşların bloklar şeklinde kesilerek uygulama tesislerinde işleniyor. Porfir rengi ile Türkiye’de birçok kesim tarafından çokça tercih ediliyor.Saha içinde bulunan tesiste blokların işlenerek doğal kırım parke taşı ve duvar taşları üretimi yapılıyor.

Porfir Taşının Kullanım Alanları

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde porfir taşların kullanımı oldukça yaygındır. Porfir taşların uygulama alanları şöyle belirtebiliriz. Meydanlarda ve trafiğe kapalı olan yerlerde, yol dekorasyonlarında, Arnavut kaldırım çalışmasında ve bordürlerde genellikle porfir taşları kullanılıyor.

Kaldırım Taşlarında Porfiir Kullanımı

Aldur Madencilik tarafından maden ocaklarında çıkarılan porfir gri, kırmızı ve yeşil olarak üretimi yapılıyor. Özellikle restorasyon çalışmalarında ve kaldırım çalışmalarında kırmızı ve yeşil renkli porfir taşı daha çok tercih ediliyor. Porfir taşlarını istenilen boyutlarda kesilmesi ve teslim edilmesi alanında uzman olan Aldur Madencilik tarafından hizmet veriliyor.

Aldur Madencilik Maden Sahaları

Aldur Madencilik 1993 yılında başlamış olduğu faaliyetler ile Türkiye’de birçok alanında kullanılmak üzere andezit, bazalt ve porfir taşların üretimini yapıyor. Aldur Madencilik firmasına ait İzmir-Aliağa, İzmir-Bergama ve Manisa-Muradiye olmak üzere maden ocakları ile faaliyet gösteriyor. Manisa-Muradiye maden sahasında bulunan porfir ocağı sayesinde kalitelive kırmızı rengi ile Türkiye’de tek olan porfir taşı üretimi yapılıyor. Maden sahasından çıkarılan porfir blok taşlar kesme tesisinde kesilerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Porfir taşı kırmızı rengi ve yapısı nedeniyle daha çok parke kırım taşları ve duvar taşları gibi alanlarda kullanılıyor. Aldur Madencilik tarafından andezit, bazalt ve porfir taşlarından plakalar, bordürler ve oluklar olmak üzere taşlar üretir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir