Araba Hakkında

Otomatik vites mi? Manuel vites mi?

Yeni araç almadan önce otomatik veya düz vites arasında tercih yapmanız gerekiyor. Otomatik vites hız ve motor devri arasında bağlantıyı sağlar ve kendisi karar vererek araba sürmeyi daha kolay hale getirirken, Düz vites araçlarda motor devrini ve vites geçişlerini sürücü ayarlamalıdır.

Düz Vites ile Otomatik Vites Arasındaki Fark,

Bu iki araç tipi arasındaki asıl fark, vites şanzımanının çalışma prensibidir. Düz viteste, sürücünün manuel olarak ayarladığı şekilde vites değiştirilirken otomatik viteste araç, hangi vitese geçmesi gerektiğine hız ve motor devri arasında bir bağlantı kurarak kendisi karar verir. Bu küçük fark, yakıt tüketimi,manevra kabiliyeti, güvenli sürüş, konfor gibi birçok konuda değişiklikleri beraberinde getirir.

Otomatik-manuel vites karşılaştırması yaparken her iki vites türünün avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından hangi vites türü araba kullanmak beklentilerinizle örtüşüyorsa onu seçebilirsiniz.

Düz Vites Araba Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Diğer adıyla manuel vitesli araçlar olan düz vitesli arabaların avantajlarından bahsederken aslında otomatik vites araçların dezavantajlarına değinmiş oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir