Oto Haber

Nikola, Elektrikli ”TRE” Adlı Tır Modelini Tanıttı

Nikola markasını Tesla’ya meydan okumasıyla tanımıştık.

Nikola’nın elektrikli tır modelleri üzerine çalıştığı herkesçe biliniyordu ve nihayet Nikola TRE adlı bataryalı elektrikli tırını (çekicisini) Avrupa pazarı için resmi olarak tanıttı. İlk olarak 2019’un Şubat ayında bahsi geçen bu elektrikli tır, IVECO ve FPT firmalarının desteğiyle geliştirilmiş. Zaten bu tırın IVECO S-WAY modeliyle fazlasıyla benzerlik gösterdiği de görülebiliyor.

Bu elektrikli tırın teknik özelliklerine baktığımızda ise modüler bir batarya sistemi ve 720 kWh’lık kapasite görüyoruz. Bu da oldukça büyük bir batarya kapasitesi. Tabii firma ilk zamanlarda 1.000 kWh kapasite vaad ediyordu, o da ayrı bir mesele.

720 kWh’lık en büyük batarya seçeneği ile Nikola TRE’nin 400 km civarında bir menzile sahip olacağı da belirtiliyor. Bu da birbirine yakın şehirler arasındaki taşımacılıklarda gayet yeterli gelecektir diyebiliriz. Aracın iç mekanının da fazlasıyla fütüristik ve donanımlı olduğunu görüyoruz. İç mekandaki donanımlar arasında süspansiyon yüksekliği ayarı, 360 derecelik kamera sistemi, navigasyon, Bluetooth, anahtarsız giriş sistemi vb. birçok şey yer alıyor.

2 ve 3 akslı versiyonlarının bulunacağı belirtilen Nikola TRE’nin güç değeri ise 650 beygir olarak belirtiliyor. Belirtilen maksimum tork değeri ise 1.800 Nm şeklinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.