Gündem

Nasdaq endeksi öncülüğünde

Küresel piyasalarda pozitif risk iştahı bu sabah da devam ediyor. Dün %1,55 oranında yükseliş kaydeden Nasdaq endeksi öncülüğünde günü artıda kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde de artı bölgede seyrediyor. MSCI Asya endeksinde ise %1’in üzerinde alıcılı bir seyir var. Geçen hafta zayıflığa yol açan riskleri şimdilik arka planda bırakan piyasalar, bu haftaki Jackson Hole toplantısına odaklanmış durumunda. Dün ABD ve Avrupa’da beklentilerin altında kalan PMI verilerinin de Powell’ın piyasalarda oynaklığa yol açacak bir açıklama ihtimalini kısmen azaltması risk alma iştahını destekliyor. Bu arada geçen hafta, bu yılın en yüksek seviyesini görerek piyasalarda endişeye yol açan Dolar endeksi (DXY), dün %0,5 oranında gerileyerek 93’ün hafif de olsa altına sarktı. Küresel borsalardaki pozitif fiyatlamalara bağlı olarak BIST100 endeksi de güne %0,3 civarında yükselişle başlayabilir. Dün 1.459 seviyesinden kapatan endeks, gün içerisinde ise yakın zirvesi olan 1.469 civarında dalgalanabilir.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

MAKROEKONOMİ

Ağustos ayına ilişkin öncü küresel hizmet ve imalat PMI verileri takip edildi.

Euro Bölgesi imalat PMI verileri, Almanya öncülüğünde ağustos ayında zirvelerinden gerileyerek ekonomik toparlanma hızında sınırlı bir yavaşlamaya işaret etti. Bununla birlikte temmuz ayındaki zirve seviyelerinden gevşeyen PMI verileri halihazırda tarihsel ortalamaların belirgin üzerinde seyrederek üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme beklentisinin sürmesini sağlıyor. Euro Bölgesi’nde hizmet PMI verilerine nazaran tedarik zincirindeki sıkıntılarla imalat PMI verilerinde hız kesme daha çok ön plana çıktı. Euro Bölgesi hizmet PMI, 59,8 seviyesinden 59,7’ye; imalat PMI ise 62,8 seviyesinden 61,5’e geriledi. Yavaşlama en çok Almanya imalat PMI verisinde gözlendi.

İngiltere hizmet PMI verisindeki düşüş imalat PMI verisindeki düşüşten daha hızlı oldu. Delta varyantının verilerde etkisi halihazırda Asya tarafında daha net hissedilirken, ABD ve Avrupa’da pandeminin etkisinin belirginleşmesi özellikle hizmet PMI verilerinde aşağı yönlü riskleri gündeme getirebilir.
ABD’de ağustos ayına ilişkin imalat PMI, 63,4’ten 61,2 seviyesine, hizmet PMI ise 59,9’dan 55,2 seviyesine geriledi. Veri, hizmet sektöründeki iş gücü sıkıntısı, Delta varyantının yayılması ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle Aralık 2020’den bu yana en zayıf genişleme hızına işaret etti.

Kaynak: Markit.

Yurt içinde tüketici güven endeksi, ağustos ayında özellikle gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisindeki belirgin azalışın etkisiyle 79,5 seviyesinden 78,2 seviyesine geriledi. Bu seviyeler 2020 yılı ortalaması olan 81 seviyesinin altında bir görünüme işaret ediyor.

  • Alt endekslere bakıldığında, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi %5,8 oranında artışla 61,3 seviyesine ve geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi %0,7 oranında artışla 97,7 seviyesine yükselirken, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %1,4 oranında azalışla 78,6 seviyesine ve gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise %9,6 oranında azalışla 75,3 seviyesine geriledi.

Temmuz ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, yıllık %367 ile güçlü artışını sürdürdü, ancak 4,36 milyon kişi gerçekleşen ziyaretçi sayısı 2019 yılı Temmuz ayındaki ziyaretçi sayısının %34 altında kaldı. Geçen sene İlk 7 ayda 5,4 milyon kişi olan gelen yabancı ziyaretçi sayısı bu sene 10,1 milyon kişiye çıkarken, pandemi öncesi döneme işaret eden 2019 yılında bu sayı 24,7 milyon kişiydi. Neticede yabancı ziyaretçi sayısındaki artış turizm gelirlerindeki toparlanmanın süreceğini gösteriyor.

  • TCMB de son yayınlandığı Enflasyon Raporu’nda cari dengeye ilişkin olumlu bir görünüm çizdi. 2021 yılının ikinci yarısında turist sayılarındaki toparlanmanın hızlanması beklenmekte. Buna ilaveten, son dönem verilerinde kişi başı ortalama harcama ve ortalama geceleme sürelerinde gözlenen artışın turizm gelirlerinin cari dengeye sunduğu olumlu katkıyı destekleyeceğinin düşünüldüğü görülmekte.
  • Bu çerçevede, yılın ikinci yarısında turist sayılarının artış eğilimine ve kişi başı ortalama harcama ile konaklama sürelerine bağlı olarak oluşturulan senaryoların 2021 yılında turizm gelirlerinin 14,6 ile 22 milyar USD arasında gerçekleşebileceğine işaret ettiği vurgulanmakta. Neticede turizmdeki toparlanmanın, 2021 yılında cari işlemler dengesine 2,5-10 milyar USD katkı yapabileceği değerlendirilmekte.


Kaynak: Kültiür ve Turizm Bakanlığı, TCMB.

2021 Yılı Turizm Geliri Senaryoları

Kaynak: TCMB.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

  • ABD tarafında, TSİ 17’de temmuz ayına ilişkin yeni konut satış verileri açıklanacak. Ayrıca TSİ 17’de ağustos ayına ilişkin Richmond Fed imalat sanayi endeksi takip edilecek. Endeks temmuzda, 27 seviyesine yükselmiş ve böylece Mart 2004’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.
  • TSİ 11’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’in konuşması takip edilecek.

Perşembe günü açıklanacak rezervleri önceden tahmin edebiliyoruz. TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 20 Ağustos haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları yaklaşık 1,5 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 108,6 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,2 milyar USD azaldı. Buna göre net uluslararası rezervin 1,7 milyar USD artarak 25,8 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. Geçen hafta yurt içi bankalarla olan swap miktarı 1 milyar USD artarak brüt ve net rezervleri artırıcı yönde etkide bulundu.

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket 1 yıl vadeli 430mn TL kredi kullanmıştır.

19 Ağustos 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

GSD Holding (GSDHO, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin 250mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 52,2mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 97,8mn TL artırılarak 150mn TL’ye çıkarılması dolayısıyla, GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin sermayesinde sahip olduğu %68 oranındaki payların tamamı için rüçhan haklarının kullanılmasına karar verilmiş olup rüçhan hakkı tutarı dün ödenmiştir. GSDHO payları dün %8,3 yükseliş kaydetmiştir.

Verusa Holding (VERUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş’nin sahip olduğu Adana Tufanbeyli Boksit maden sahasında 15.02.2021 tarihi itibariyle üretim aşamasına geçilmiştir. Öte yandan boksit üretimine başlanan söz konusu maden sahasına ilişkin “Uluslararası / Ulusal Standartlara (CRIRSCO; JORC, NI 43-101 UMREK) Uygun Maden Kaynak ve Rezerv Değerleme” çalışmaları kapsamında yapılan yeni sondajlar neticesinde temin edilen numunelerle ilgili dün gelen analiz sonuçlarına göre, söz konusu maden sahasında, -boksit cevherinin haricinde- tonda 20,86 – 71,24 gram aralığında gümüş cevheri bulunduğu tespit edilmiştir. Bahse konu analiz sonuçları, boksit cevherine yönelik kaynak ve rezerv değerleme çalışmaları kapsamında yeni yapılan sondajlar neticesinde elde edilen numunelere dayalıdır. Söz konusu maden sahasındaki – daha önce tespit edilen ve kamuya açıklanan boksit cevheri dışındaki- gümüş rezerv miktarının tespiti ile sahanın gümüş madeni açısından da işlenebilir ve ticarete konu edilebilir nitelikte olup olmadığının anlaşılabilmesi amacıyla çok daha kapsamlı incelemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kapsamda gerekli çalışmalar şirket tarafından ayrıca yapılacaktır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket 23.08.2021 tarihli yönetim kurulu kararı çerçevesinde; Yönetim Kurulu’nun 29.04.2021 tarihli kararına istinaden, 2.000mn TL olan ödenmiş sermayenin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 2.500mn TL’ye artırılmasında ihraç edilecek 500mn TL nominal değerli paylara ilişkin 15 gün olarak belirlenmiş bulunan yeni pay alma hakkı kullanım süresinin; yeni pay alma hakkı kullanım süresi son günü olan 25 Ağustos 2021 tarihi mesai saati bitiminden başlamak üzere 09 Eylül 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar 15 gün uzatılmasına izin verilmesi için SPK’ya 23.08.2021 tarihinde başvurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Kimya: Türkiye polyester elyaf ithalatında korunma önlemi uygulanmasına ilişkin karar aldı. Buna göre, üç yıl süreyle korunma önlemi olarak ek mali yükümlülükler birinci dönem kilogram başına 0,060 dolar, 2. dönem 0,058 dolar, üçüncü dönem ise 0,056 dolar olacak. Kaynak: Bloomberght

Savunma: Fas, Türkiye’den 22 adet Atak helikopteri istiyor. Fas medyası, Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Türkiye’den helikopter satın almayı planladığını ifade etti. Satış görüşmelerinin son aşamada olduğu iddia edilirken, Fas’ın Türkiye’den 22 adetlik T-129 ATAK taarruz helikopteri almak üzere olduğu belirtildi. Anlaşmanın tutarı ise yaklaşık 1,3 milyar dolar düzeyinde. Anlaşmada ayrıca çeşitli tiplerde mühimmatlar ve aviyonik sistemlerin de dahil olduğu kaydedildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Biotrend (BIOEN): Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.’nin paylarının azınlık bölümünün devri hakkında görüşmelere ilişkin olarak 14 Temmuz 2021 ve 12 Ağustos 2021 tarihinde yapılan açıklamalar ile, Şirketin yönetim hakimiyetine sahip olan ortağı Doğanlar Yatırım Holding’in, Şirketin çıkarılmış sermayesinin (%10’un altındaki) azınlık bölümünü oluşturan paylarının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (“EBRD”) satılmasına ilişkin görüşmeler yaptığı bildirilmişti. Yapılan görüşmeler çerçevesinde; Doğanlar Yatırım Holding ve EBRD arasında 21 Ağustos 2021 tarihinde Hisse Devir Sözleşmesi (“SPA”) imzalandığı, gerçekleşecek hisse devir işlemleri ile kapanış işlemlerinin SPA tahtında yer alan çeşitli ön şartların tamamlanması üzerine yapılacağı, toplam hisse devir bedelinin 20mn USD olduğu ve 20mn USD karşılığında SPA uyarınca kapanıştan 1 gün önceki döviz kuruna göre belirlenecek tutar üzerinden SPA’de belirlenen mekanizma çerçevesinde beher hisse fiyatı ve devire konu olacak azınlık hisse adedinin belirleneceği Şirkete bildirilmiştir. Kapanış işlemlerinin tamamlanmasını müteakiben işlemlerin nihai sonucu Şirket tarafından ayrıca açıklanacaktır. Yukarıdaki açıklamalara ek olarak, Şirket ile EBRD arasında, Şirketin EBRD politika, prensip ve gerekliliklerine uyumunun sağlanması ve Şirketin iklim ve kurumsal yönetim ve tedarik süreçleri başta olmak üzere belirli konulardaki standartlarının daha da iyileştirilmesi amacıyla bir Çerçeve Sözleşme de (Framework Agreement) 21 Ağustos 2021 tarihinde imzalanmıştır.

Birleşim Mühendislik (BRLSM): Şirket ile Aydınlı İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş. arasında 23.08.2021 tarihinde Aydınlı Hazır Giyim Hadımköy Depo Mekanik Tesisat yapım işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 27,5mn TL +KDV’dir.

Girişim Elektrik (GESAN): Şirket 14.07.2021 tarihinde ENERJİSA’ya bağlı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. olmak üzere 3 elektrik dağıtım şirketinin ” Reaktif Güç Kompanzasyon Merkez İşi” ihalelerine katılmıştı. İlgili 3 ihale için şirketin teklifleri teknik ve ekonomik açıdan en avantajlı teklifler olarak belirlenmiş ve sözleşme aşamasına geçilmiştir. 20.08.2021 tarihi itibari ile sözleşmelerin karşılıklı imzalanma ve yer teslim süreçleri tamamlanmıştır. Sözleşme tarihi 02.08.2021 olup sözleşme bedelleri; Toroslar Edaş kapsamı için; 2,3mn USD, Başkent Edaş kapsamı için, 5,4mn USD, Ayedaş kapsamı için; 3,7mn USD olmak üzere toplam 11,35mn USD seviyesindedir. Böylelikle şirket 7 ilin (İstanbul, Mersin, Adana, Osmaniye, Ankara, Bartın, Kastamonu) reaktif güç kompanzasyon merkezi kurulumlarını gerçekleştirecektir. İlgili projenin sene sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Diğer taraftan, Şirket 19.08.2021 tarihinde Sincan Cezaevi tarafından düzenlenen “6800 kWe Gücünde Şebekeye Bağlı Güneş Enerji Santrali Kurulumu Yapım İşi” ihalesine katılmıştır. Şirket kapalı zarf usulü gerçekleşen ihalede vergiler hariç 35,2mn TL ile ekonomik açıdan en avantajlı teklifi sunarak, 1. sırada yer almıştır. İlgili ihale için 20.08.2021 tarihinde İhale kesinleşen kararı şirkete iletilmiştir. Alıcı kurumdan sözleşme daveti beklenmektedir.

RTA Laboratuvarları (RTALB): Şirkete ait Tekirdağ ili Çorlu ilçesi, Türkgücü Mahallesinde bulunan 200 ada 4 parselde kayıtlı 10.459,69 m2 arsa ile fabrika binasının KDV dahil 14,1mn TL bedelle satışı ile ilgili olarak karşı taraf ile Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi akdedilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 47 milyar TL’lik (%19’dan, 14 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 323 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,26 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,25-%1,28 bandında hareketin ardından %1,25 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 10 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 15 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.