Motor Sporları

Mobil, ekstra garanti verecek

Motorsporlarındaki tecrübeyi yollara aktarmayı planlayan Mobil, Türkiye’deki tüm otomobillere motor garanti uygulamasına geçecek.

1974’te tamamen sentetik ilk Mobil 1 motor yağını üretmesiyle birlikte Formula 1, Nascar, WRC, LeMans gibi birçok yarışlardaki araçların tedarikçisi olan Mobil, geleneksel yağlardan performanslı ve verimli bir potansiyeli ortaya koyuyor. Mobil 1’in motor sporları geçmişinin önemli tecrübe ve başarılarla dolu olduğunu söyleyen Mobil Oil Türk Genel Müdürü Münci Bilgiç otomobil kullanıcılarının yüzünü güldürecek yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini söyledi. Üretici garantisi sona erdikten sonra otomobil motorları için ek bir koruma programı sunacaklarını belirten Bilgiç şunları kaydetti:

“Üretici garantisinin ötesine geçen bu garanti, programa katılım gösteren yetkili servisler üzerinden sürücülere tamamen ücretsiz sunulacak. Uygulamamızı son çeyrekte Türkiye’de hayata geçireceğiz.”

5 yıl veya 160 bin km

Otomobil sahiplerinin araç üretici garantisinin bitmesinin ardından Mobil 1 Motor Garantisi’ne geçebileceğini vurgulayan Bilgiç şu bilgileri verdi:

“Yatkili servislerde Mobil 1 motor yağlarını kullandıkları süreç içerisinde tüketiciler 5 yıl ya da 160 bin kilometre boyunca Mobil 1 Motor Garantisi ile otomobillerini koruma altına alabilecek. Böylece nasıl motor sporlarında başarımızı test ediyorsak, normal araçta da kalitemizi ve dayanaklılığımızı göstermeye çalışacağız.”

Avrupa’nın 4’üncü büyük pazarı

Türkiye’nin 500 milyon litre ile Avrupa’nın dördüncü büyük madeni yağ pazarı olduğunu belirten Bilgiç ,”Mobil’in dünyada 30 fabrikası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de. Fabrikadan tüm Orta Asya’yı, Balkanları, Güney Rusya’yı ve Türkiye’yi besliyoruz”dedi. Araç bakımı ve düzenli yağ değişiminin motorun ömrü ve performansı için hayati derecede önemli bir konu olduğunu belirten Bilgiç ,”Orta ve uzun vadede kullanıcıların araç bakımlarına daha fazla özen göstereceklerini düşünüyoruz.Bu da motor yağı tüketimi açısından talebin artacağını gösteriyor.Planlarımızı bu doğrultuda revize ediyoruz.2019’da yurtiçi satışlarımız bir miktar düştü ancak biz daha az düştüğümüz için pazar payı kazandığımızı görüyoruz. Diğer yandan ihracatımız arttı, 14 ülkeye ihracat yapıyoruz”diye konuştu.

300 dereceden fazla sıcakta çalışıyor

Bir Grand Prix otomobili yarış başına 3 bin vites değiştirmeye dayanıklılık gösteren bir şanzıman, 300 derece sıcaklıklara maruz kalan motor yağı ile 15.000 dev/dak’a kadar hızını artırabilmekte. Mobil 1 yağlayıcılarının 300’ü aşkın hareketli parçayı ayırdığını, 900 HP’lik bir aracın oluşturduğu gerilime karşı koruma sağladığını söyleyen Bilgiç F1’de Aston Martin Red Bull Racing takımıyla beraber çalıştıklarını vurguladı. Pistlerdeki ortaklıklarının binek araçlardaki ürünleri geliştirmelerine yardım ettiğini ifade eden Bilgiç Mercedes, Bentley, Aston martin, Porsche gibi markaların 70’ten fazla modelinin ilk yağ dolumlarını da yaptıklarına dikkat çekti. 21 yaşındaki milli sporcumuz Ayhancan Güven’in de fransa’da üst üste 2 kez şampiyon olduğu Porsche Carrera Cup’ın da tedarikçisi olan Mobil Nascar yarışlarında Ford, Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) Toyota, Le Mans yarışlarında ise hem Porsche hem de Toyota’nın sponsorluklarını üstleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir