Oto Haber

Lüks model sahipleri trafikte çok daha fazla “tehlike” arz ediyor.

Son araştırmalar ortalığı karıştıracak.

Yeni araştırmalar, pahalı otomobillere sahip kullanıcıların yayalar için duraklamadığını ortaya çıkardı. Öyle ki bu araştırmaya göre yavaşlama oranı, fiyatın her 1000 dolarlık yükselişinde yüzde 3 oranında düşürüyor.

Nevada Üniversitesi’ndeki araştırmacıların verilerine göre pahalı modelleri kullanan kişiler kendilerini “yayalardan çok daha üstün” hissettikleri için empati kuramıyor. Bu da yukarıda bahsi geçen durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Araştırmayı yayalar üzerinde yapan üniversite, pek çok gönüllüyü yaya geçidine çıkararak sürücülerden gelen tepkileri ölçmüş.

Araştırmacılar test sonucunda pek çok şoke edici değişkene ulaşmış. Sürücülerin durma ya da yavaşlama eğilimleri cinsiyet, hatta ırka göre bile değişebiliyor. Öte yandan sonuçlardan en düzenli geri dönüş yapan değişken aracın fiyatı olmuş.

Geçtiğimiz aylarda Finlandiyalı araştırmacılardan gelen bilgiler de Nevada’dan gelen sonuçlar ile paralellik gösteriyor. Pahalı modelleri kullanan kullanıcıların “empati yapamadığını, inatçı olduğunu ve narsist davranışlar sergilediğini” ifade eden araştırmacılar, sorunun buradan kaynaklandığını ifade etmiş.

Helsinki Üniversitesi’nin araştırma grubunun başındaki Jan-Erik Lonnqvist: “Kırmızı ışıkta geçen, yayalara yol vermeyen, genellikle tehlikeli ve hızlı süren kullanıcıların performanslı Alman modellere sahip olduğunu gözlemledik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.