Jant & Lastik

Lastik Kampanyaları

Lastik alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, Üretim tarihi ve raf ömrüdür. Lastiklerin üretimi 10 yılı geçmemelidir. Araç lastiğinin üretiminden sonra, uygun saklama koşulları göz önünde bulundurularak kullanım süresi 10 yıldır. 2 yıl doğru saklanan lastik 8 yıl daha kullanılabilir.

10 yıl önce üretilen lastikleri hiç kullanılmasa dahi yenileriyle değiştirilmelidirler. Lastiklerin yaşını ‘’DOT’’ sembolünden sonraki karakterlere bakarak görebiliriz. Bu dört rakamın ilk ikisi üretildiği haftayı, son iki rakamı ise üretildiği yılı göstermektedir. Örneğin 3609 rakamlarından lastiğimizin 2009’un 36. Haftasında üretildiğini görebiliriz.

Kış lastiği, kış aylarında oluşabilecek kazaları en aza indirmek amacıyla hazırlanan ‘’Kış Genelgesi’’ 1 Aralık 2019 ve 1 Nisan 2020 tarihleri arasında kullanımı zorunlu olacaktır.

Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Ahmet Özgün’e göre, kış lastiği sadece karlı havalarda değil, 7 derecenin altındaki havalarda takılmalı. Özgün ayrıca lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı, bekletilmiş lastikler özelliğini kaybettiği için kullanmaması uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri