Gündem

Küresel borsalarda satış ağırlığı

Dün küresel borsalar satış ağırlıklı bir gün geçirdi. MSCI Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülke endeksi sırasıyla %0,5 ve %0,7 oranında düşüş kaydetti. Bazı Fed üyelerinin şahin konuşması ve Afganistan kaynaklı jeopolitik haber akışı gün içerisinde oynaklığı artırdı. Bu sabah ise TSİ 17’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Toplantısındaki konuşması öncesinde ABD vadelileri artı bölgede seyrediyor. Asya tarafında, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi de Çin’in zorunlu karşılık açıklaması ile alıcılı. Dün %0,33 oranında düşüş kaydeden BIST100 endeksinin ise güne yatay bir görüntü ile başlamasını bekliyoruz. Powell’ın açıklamasına kadar da endeks yön bulmakta zorlanabilir. Bugün ayrıca, TSİ 15.30’da Fed’in yakından izlediği PCE enflasyon verisi de yakından takip edilecek.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün Fed üyelerinin varlık alımı azaltımına ilişkin demeçleri izlendi. Kansas Fed Başkanı George ve St. Louis Fed Başkanı Bullard varlık alımı azaltımına yönelik güçlü sinyal verdi.

  • George, ekonominin iyi bir ilerleme sergilediğini, enflasyonunun güçlü geleceğini ve bunun da varlık alımlarının azaltılması için fırsat sunduğunu belirtti. Zamanlamaya ilişkinse görünümün bu yıl varlık azaltımına başlanabileceğini gösterdiğini ifade etti.
  • Bullard da varlık alım azaltımına başlanmasından yana. Enflasyonun 2022’de ılımlı hale geleceğini belirtti. Ayrıca varlık alım azaltımının başlanmasının Fed’e 2022 yılında faiz artırımı opsiyonu verebileceğini söyledi.

ABD’de dün 2. çeyreğe ilişkin revize GSYH verileri izlendi. 2. çeyrek büyümesi %6,5’ten %6,6’ya revize edilirken, tüketici harcamalarındaki ve ihracattaki yukarı yönlü revizyon etkili oldu. 3. çeyrekte ise beklentiler, Delta varyantın etkilerine rağmen büyümenin 2. çeyreğe benzer şekilde yüksek gelmesi yönünde. Öte yandan, Delta varyantı vakalarının artışının hızlanması, devam eden tedarik zinciri sıkıntıları ve uygun işçi bulma sorunlarının yılın geri kalanında büyüme üzerinde baskı oluşturma riski bulunuyor.

Son zamanlarda özellikle olumlu gelen istihdam verileri tapering için gerekçe olarak gösterilmekte. Bu açıdan haftalık işsizlik maaşı başvuruları önem arz etmekte. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları 5 hafta sonra ilk kez arttı ve 21 Ağustos haftasına ilişkin başvurular 353 bin kişi seviyesine yükseldi, fakat salgın sonrası en düşük seviyeye yakın seyretmekte, bu açıdan varlık alımı azaltımına ilişkin tartışmada bu haftaki işsizlik maaşı başvurularının etkisi sınırlı olacaktır.

Ayrıca ABD’de Kansas City Fed imalat sanayi aktivite endeksi temmuz ayındaki rekor seviyedeki 41’den ağustos ayında 22 seviyesine geriledi ancak büyüme bölgesindeki seyrini sürdürdü. Bunun yanında firmaların %20’si son zamanlarda artan Delta varyant kaynaklı vakalardaki artış nedeniyle faaliyetlerinde son zamanlarda düşüş olduğunu belirtti. Öte yandan, ağustos ayında devam eden tedarik sıkıntıları nedeniyle girdi fiyatları endeksi artmaya devam etti ve ürün satış fiyatları endeksi ise yeni bir zirve seviyeye yükseldi. Ayrıca tedarikçi teslimat süresi endeksinde artış gözlendi.

ECB’nin 21-22 Temmuz tarihli toplantısının tutanakları yayınlandı.

  • Üyelerin, varlık alım programlarının mevcut konjonktürde devam etmesini istediği ve faiz oranlarına ilişkin sözle yönlendirme dahil ECB’nin yeni stratejisinin uygulanması konusunda yoğun bir şekilde tartıştıkları görüldü.
  • Almanya ve Belçika Merkez Bankası Başkanlarının faiz oranlarının artmayacağını öngören sözle yönlendirmelere karşı çıktığı görüldü.
  • Ayrıca tutanaklarda, üyelerin, Delta varyantın ekonomiye etkisine karşı endişelerini vurguladıkları ve varyantın ekonomik toparlanmada yeni belirsizlikler ortaya çıkardığını ifade ettikleri gözlendi.

 Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 17’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole Toplantısındaki konuşması olacak. Powell’ın, varlık alım programı konusunda daha net bir yol haritası ortaya koyup koymayacağı izlenecek. Artan koronavirüs vaka sayısı ile beklentiler altında gelen bazı veriler sonrası Powell’ın varlık alım azaltımına dair bilgilendirmeyi önümüzdeki aylarda (örneğin eylül FOMC toplantısı gibi) yapabileceğine dair beklentilerin de ağırlık kazandığını görmekteyiz.

ABD’de TSİ 15.30’da temmuz ayına ilişkin kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatör ve kişisel gelirler ve harcamalar verileri takip edilecek. Fed’in enflasyon göstergesi olarak baktığı PCE deflatör verileri haziranda enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret etmişti. Haziranda PCE deflatör aylık %0,5 artarken, yıllık bazda %4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Ayrıca TSİ 17’de ABD’de ağustos ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi açıklanacak. Öncü veri, 81,2’den 70,2 seviyesine gerileyerek beklentilerin altında kalmış ve Aralık 2011’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti.

Yurt içi tarafta ise, ağustos ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak. Ekonomik güven endeksi haziran ayında 97,8 iken, temmuz ayında %2,3 oranında artışla 100,1 seviyesine yükselmişti. Ağustos ayında ise anket göstergeleri, ekonomik aktivitedeki güçlü seyrin devam ettiğini gösteriyor. Küresel toparlanmanın sürmesi ihracattaki olumlu görünümün sürmesini sağlarken, sıkı finansal koşullara karşın ekonominin açılması ve aşılanma süreci büyümeyi desteklemeyi sürdürüyor. Bileşenlerinin açıklanmasıyla birlikte ekonomik güven endeksini hesaplayabiliyoruz ve endeksin ağustosta 100,8’e yükselerek eşik değer üzerindeki seyrini sürdürdüğünü ve ekonomik duruma ilişkin iyimser bir görünüm sunduğunu görüyoruz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Nötr): Şirketin %100 bağlı ortaklığı BDH Bilişim Destek Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. (BDH Bilişim), Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından “Yenileme Yetki Belgesi” almaya hak kazanmıştır. Bu kapsamda BDH Bilişim, mevcutta sürdürdüğü dünyaca ünlü markaların yetkili servis hizmet sağlayıcılığı faaliyetlerine ek olarak cep telefonu ve tabletlerin Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlediği standartlarda yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde “Yenilenmiş Ürün” olarak tekrar satışa sunulmasını sağlamak üzere iş alanını genişleterek “Yenileme Merkezi” statüsü ile faaliyetlerine devam edecektir.

Şişe Cam (SISE, Nötr): Tek pay sahibi konumunda olunan Çayırova Cam Sanayii A.Ş.’nin, tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde devralınması suretiyle Şişe Cam bünyesinde kolaylaştırılmış usulde birleşmesine, Şirket ile Çayırova Cam arasında imzalanmış olan 17.05.2021 tarihli Devralma Şeklinde Birleşme Sözleşmesi’nin kabulüne karar verilmiştir.

Tümosan (TMSN, Sınırlı Negatif): Şirkete yapılan vergi incelemesi neticesinde Kurum Geçici Vergi ve Kurumlar Vergisi Beyannamelerinde; indirim konusu yapılan Ar-Ge giderlerine ilişkin vergi inceleme raporu düzenlenmiştir. İndirim konusu yapılan vergi aslı 3,6mn TRY, vergi zıyaı cezası 8,7mn TRY’dir. Buna istinaden 03.06.2021 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunu çerçevesinde yapılandırma başvurusu yapılmış olup, yapılandırma sonucunda tahakkuk edecek miktar 1,8mn TL peşin olarak ödenecektir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Enerji: Türkiye’nin LPG ithalatı, haziranda geçen yılın aynı ayına göre %1,5 azalarak 248,4bin ton oldu. LPG üretimi de aynı dönemde %110,4 artarak 95,4bin ton oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Birleşim Mühendislik (BRLSM): Şirket ve iştiraki Erde Mühendislik dün toplamda 4 tane sözleşme imzalamıştır. 
Şirket ile Kalyon Havacılık ve İnşaat A.Ş. arasında Kalyon Jet Hangarı Projesi Mekanik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 3,5mn TL+KDV’dir. Ayrıca, Şirket ile Sanat Yapı İnşaat A.Ş. arasında Çatalca Özel Konut Yapımı Mekanik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 2,5mn TL+KDV’dir.

Diğer taraftan, Şirketin %100 bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş. ile Kalyon Havacılık ve İnşaat A.Ş. arasında Kalyon Jet Hangarı Projesi Elektrik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 3,5mn TL+KDV dir. Şirketin %100 bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş. ile Sanat Yapı İnşaat A.Ş. arasında Çatalca Özel Konut Yapımı Elektrik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 3mn TL+KDV dir.
     

FAİZ PİYASALARI
 

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 62 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 311 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,35 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,33-%1,37 bandında hareketin ardından %1,35 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri