Oto Haber

Kia, Sonet adlı ufak konsept crossover’ını tanıttı

Araç Hindistan’a özel olarak geliştirilmiş olsa da üretime girdiğinde global olarak satılacak.
Kia, Avrupa’da satmakta olduğu kompakt crossover modeli Stonic’e benzer bir konsept crossover ortaya koydu. Sonet adlı bu yeni ufak crossover konsepti, Hindistan’a özel olarak geliştirildi. Zira bu sıralar birçok firma Hindistan’a özel kompakt crossover konseptleri ortaya koydu. Bunlara geçtiğimiz günlerde tanıtılan Volkswagen Taigun ve Skoda Vision IN’i örnek verebiliriz.

Kia Sonet’e dönersek de an itibariyle bir konsept araç olduğunun belirtildiğini görüyoruz. Fakat Kia, bu aracın üretime alınacağını da belirtiyor. Aracın yılın ikinci yarısında Hindistan’da satışa sunulacağı da belirtilenler arasında yer alıyor. Aracın boyutları hakkında konuşacak olursak da toplam uzunluğunun 4 metreden biraz kısa olduğunu öğreniyoruz. Yani araç, zaten ufak bir kompakt crossover olan Kia Stonic’ten bile 140 mm daha kısa olarak tasarlanmış. Kia’nın böyle ufak ve biraz yüksek otomobilleri seven müşterileri için Picanto modelinin X-Line adlı bir versiyonu da bulunuyor.

Aracın tasarımına baktığımızda ise seri üretime hazır denilebilecek bir hâlde olduğunu görüyoruz. Sadece ufak yan aynalar ve gövdeye gizlenen kapı kolları gibi bazı detayların üretime girmeyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca ön ve arka far grubu da aracın seri üretim versiyonunda bu kadar gösterişli farlar olmayabilirler. Fakat Kia’yı her halükarda böylesine etkileyici bir crossover tasarımı ortaya koyduğu için tebrik etmek gerek diyebiliriz.

Görüntülerde aracın camları da simsiyah olduğu için iç mekanıyla ilgili herhangi bir detay göremiyoruz. Yani Kia, bu aracın iç mekan tasarımı için son kararını henüz vermemiş gibi görünüyor. Fakat Kia’nın açıklamalarına bakılırsa aracın iç mekanı da çok iddialı olacak ve bu segmentte daha önce sunulmamış bazı özellikler bu aracın kabininde yer alacak. Şimdiden bildiklerimiz arasında ise 10.25 inç’lik navigasyonlu multimedya ekranı, Bose ses sistemi ve “akıllı bir manuel şanzıman” yer alıyor.

Bu aracın mekanik anlamda Hyundai Venue adlı kompakt crossover ile birçok ortak noktasının bulunduğunu da belirtmiş olalım. Ayrıca Kia, Sonet adlı bu kompakt crossover’ı Hindistan’a özel olarak geliştirmiş olsa da ilerleyen zamanlarda global olarak satacağını da belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.