Araba Hakkında

Kazalı Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alırken nelere dikkat etmeliyiz? aracın kazası olup olmadığını nasıl anlarız? kazalı araba nasıl çalışır?hepsini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle araba almadan önce plakadan veya şase numarasından hasar kaydı sorgulaması yapmalısınız. Plaka değişebilir olduğundan şase numarası üzerinden sorgulama yapmanızı öneriyoruz. Bu sorgulama sayesinde aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığını görebiliriz. Fakat resmi kaza kaydı yoksa sorguda çıkmayacaktır. Aracın kazasının olup olmadığı anlamanın farklı yolları da var.

Amortisör kulelerini inceleyin. Eğer kulelerin üzerinde form bozukluğu varsa o araç kaza geçirmiş olabilir. Üstelik bu alanları çektirmeyle eski haline getirmek çok zordur. amortisör kuleleri zarar görmüş ise araç ciddi bir kaza geçirmiş olabilir.

Ön kaputun altında fabrikanın yapıştırdığı etiket bulunur. Eğer etiket yoksa araç önden darbe almış veya parça değiştirilmiş olabilir.

Kaputun altında, kapı diperinde, bagaj bölmeside aklınıza gelecek tüm saç yüzey ana şase üzerinde civatalarla sabitlenmiştir. Civatalarda anahtar izi varsa açmaya açmaya çalışılmış veya değiştirilmiş olabilir.

Aracın B sütunlarında da etiket bulunur. Eğer B sütununda bu etiketlerden göremezseniz, burada da işlem uygulandığı ihtimali aklınıza gelsin.

Aracın takla atıp atmadığı ise tavanla yan tarafın birleştiği noktalardan anlaşılabilir. Tavanda bulunan çıtaları kaldırdığınızda puntolama izlerini görürsünüz. izler yoksa kazadan sonra macunlanmış olabilir.

Bu izler fabrikada robotlar tarafından yapıldığından aralarındaki mesafeler eşit ve düzenlidir. Serviste atılan puntolar ise o kadar düzenli olmaz.

Arkadan kaza geçiren aracı anlamak için de bagaj içindeki örtüyü kaldırıp metal bölüme bakın. Eğer bu metal parlaksa ya tamir görmüş ya da boyalıdır.

Yine önde de kaput altındaki parçalar da parlak olmamalıdır.

Çünkü bu parçalar fabrikada daldırma usulü ile boyanır ve mattır. Kaportacılar ise püskürtme yöntemiyle boyar.

Bir diğer konu da macun ve boya… Mıknatısı aracın kaputu üzerinde gezdirin. Macunun olduğu yer mıknatısı tutmayacaktır. Macun varsa tabii ki o parçada boya vardır.

Eğer şase eğrilmişse ciddi güvenlik ve sürüş sorunu yaşatabilir.

Örneğin bir türlü rot balans tutmayan bir araç lastikleri içeriden veya dışarıdan dengesiz bir şekilde tüketir.

Ya da sürekli sağa ya da sola çeken bir ön düzen sürücüyü haddinden fazla yorar.

Yine de en güvenli yöntem işini iyi yapan ekspertizlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir