Oto Haber

Japonlar Ağaçtan Araba Yaptı

Otomobil, standart araçlara göre yarı yarıya daha hafif

Teknolojinin daha neler getireceği bilinmez, özellikle de konu otomobiller ise. Otomotiv dünyasının geleceği, muhtemelen şu an hayal edebildiğimizden çok daha ötesine gidecek. Sürücüsüz araçlar, elektrikli otomobiller, 5G hücresel ağ teknolojisi, araç paylaşım sistemleri ve daha birçoğu endüstriyi etkisi altına almış durumda.

Japonya’da tanıtılan yeni bir spor otomobil ise tamamen ahşaptan oluşan gövdesi ile süper spor araçlara yeni bir anlayış kazandırdı. Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept model, Japon yetkililere göre geleceğin otomobil vizyonunu oluşturacak. 

Japonya Çevre Bakanlığı’nın açıklamasına göre, aracın tüm gövdesi bitkilerden elde edilen süper güçlü, son derece hafif bir malzeme olan selüloz nano elyaftan yapıldı. Araçta kullanılan selüloz nanofiber malzeme, ahşap arabanın geleneksel araçlardan yüzde 50 daha hafif olmasını sağlıyor.

Kelebek kapıları ve agresif gövdesi ile fütüristik bir görünüme sahip ahşap modelin motor detayları ise paylaşılmıyor.

Peki gelecekte gerçekten bizi ağaçtan yapılma araçlar mı bekliyor? Eh, bu pek olası değil fakat üreticilerin ağırlık azaltmak adına ileride modellerinde bu malzemelere yer vermesi beklenebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir