Motor Sporları

İşte Toyota’nın Yarış İçin Geliştirdiği Supra Modeli

Toyota, GT4 yarışları için hazırladığı Supra’sını tanıttı. 2020’den itibaren yarışlarda boy göstermeye başlayacak.

Toyota yeni jenerasyon Supra’nın GT4 yarış klasmanına göre hazırlanmış bir versiyonunu duyurdu. Bu aracı daha önceden GR Supra GT4 gibi isimlerle bir konsept hâlinde görmüştük. Bu aracın kaputu altında, normal Supra’larda da bulunan 3.0 litrelik turbolu ve sıralı 6 silindirli motor görev yapıyor.

Fakat standart Supra’lardaki 340 beygir güç ve 495 Nm tork değerleri bu GT4 klasmanlı Supra’da 435 beygir güç ve 650 Nm tork değerlerine çıkarılmış. Araçta bu değişime ek olarak Akrapoviç egzoz sistemi, 7 ileri otomatik şanzıman, mekanik limitli kaydırmalı diferansiyel, motorsporlarına özel olarak geliştirilmiş ABS gibi donanımlar da yer alıyor.

Pistte iyi yol tutması için bu GT4 klasmanlı Supra’nın 4 amortisörü de KW markalı özel amortisörlerden seçilmiş. Ayrıca önde 6 pistonlu kaliperlere, arkada da 4 pistonlu kaliperlere sahip Brembo frenler de araca eklenmiş. Bunun dışında 18 inç’lik OZ jantlar ve pistlere özel Pirelli lastikler de dikkatimizi çekiyor. Supra GT4’ün ağırlığı da 1.350 kg olarak belirtiliyor. Standart Supra’larda ise bu değer 1.514 kg şeklindeydi.

Toyota, Supra GT4’ün iç mekanında da gerekli güvenlik donanımlarına yer vermiş. Örneğin FIA onaylı yarış koltuğu, yangın söndürme tüpü, takla barı gibi şeyler görülüyor. Konsolda da bolca karbonfiber malzeme kullanılarak ağırlık miktarı düşük tutulmaya çalışılmış. Toyota, GT4 klasmanında bir yarış aracı olmasına rağmen bu araçta sürücülerin işini kolaylaştıracak bazı donanımlar da sunuyor. Bunlara da geri görüş kamerası, lastik basınç göstergesi, aydınlatmalı dış numaralar gibi çeşitli şeyleri örnek verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir