Gündem

İlgezdi: “Yönetmelikte değişiklik yapıldığı halde aile hekimlerinden kesinti yapıldı”

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi , gündeme dair yazılı açıklama yaptı. İlgezdi açıklmasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Aile Hekimlerine yeni yönetmelikle yeni hak gaspları yapıldığını ifade ederek, “Bu hak gasplarına karşı Aile Hekimlerinin 16 Ağustos pazartesi günü yapacaklarını açıkladıkları iş bırakma eylemine engel olmak için cuma gece yarısı yapılan değişik ile Aile Hekimlerinin mevcut işlerine ilave kronik hastalıklar ile ilgili takip yapmazlarsa uygulanacak ücret kesintisi maddesi kaldırıldı, ancak 15 Ağustos’ta yatan maaşlarında yönerge değişikliğine rağmen bu kesintiler uygulandı” açıklamasını yaptı.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklama ile 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yeni Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile Aile Hekimlerinin birçok hak gaspına uğradığını ortaya koyarak, “Aile Hekimleri hakları olan iyileştirmeleri beklerken, aksine cezalandırıcı bir yönetmelikle karşı karşıya kaldılar. Pazartesi günü iş bırakma eylemi açıklamasından sonra apar toparCuma gece yarısı Aile Hekimliği Tarama Ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge ile mevcut işlerine ilave kronik hastalıklar ile ilgili takip yapmazlarsa uygulanacak ücret kesintisi maddesi kaldırıldı. Eylemi kırmak için yapılan bu harekete rağmen hekimlerin 15 Ağustos’taki maaşlarından bu kesintiler yapıldı” dedi. 

Yapılan kesintiler geri ödenmedi

“Yönetmelik maddesi değiştiği halde kesinti yapıldı ve bu yapılan kesintiler geri de ödenmedi” diyen CHP’li Akkuş İlgezdi, Aile Hekimlerinin bordrolarının da sisteme daha yeni yüklendiğini ortaya koydu. 

Maaşlar yüzde 5- 10 arası düştü

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bordroları yayınlamayarak yapılan kesintinin gizlenmeye çalışıldığının altını çizerek, “Yapılan kesintiler nedeniyle Aile hekimleri maaşları ortalama yüzde 5 ile 10 arası düştü” diye konuştu. 

Ya pandemi sonrası?

Yapılan ancak uygulanmayan yönerge değişikliğinde gerekçe olarak pandeminin gösterildiğine de dikkat çeken Akkuş İlgezdi, “Kronik hastalık takip ile ilgili yönerge değişikliğinde gerekçe olarak pandemi gösterildi. Bu da demek oluyor ki, pandemi sonrası bu kesintiler tekrar yapılacak. Aile Hekimleri özveri ile çalışırken, Bakanlık Aile Hekimlerini küstürmek için elinden geleni yapıyor” açıklamasında bulundu. 

Gamze Akkuş İlgezdi, Yeni yönetmelikte Aile Hekimlerinin çalışma şartlarını kötüleştiren bir çok düzenlemenin de olduğuna dikkat çekerek, “Yeni yönetmelikle Aile Hekimlerine eklenen iş yükü, negatif performans yani yapmazsan maaş kesintisi kısmında genişletmeler mevcut. Hekimler açısından kazanım olarak görülebilecek tek bir madde yok. Sansür maddeleri de olan yönetmelikle basına kamu hizmeti hakkında izinsiz bilgi vermek diye bir suç icat edilmiş durumda. Bu yönetmelik derhal düzeltilmelidir” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.