Gündem

İlgezdi: “GSS primine yüzde 50 zam geldi, vatandaş kara kara düşünüyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İlgezdi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödemek zorunda oldukları Genel Sağlık Sigortası primlerine yüzde 50 zam geldiğini hatırlatarak, “GSS primi ödemek zorunda olan yurttaşlarımızın zaten işi, geliri yok. Siz bu insanların en temel insani hak olan sağlık hizmetinden yararlanması için her ay prim ödetiyorsunuz, üstelik buna da yüzde 50 zam yapıyorsunuz, böyle ülke yönetilmez” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklama ile 107,33 lira olan GSS primlerinin yaklaşık yüzde 50 zamla 150,12’ye çıkarılmasına tepki göstererek, “Geliri olmayan yurttaşlardan deli dumrul vergisi alıyorsunuz, bir de buna yüzde 50 zam yapıyorsunuz” dedi.

Yasal düzenleme yapılmalı

2017’ye göre 3 kat artan GSS sigorta primleri için düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen CHP’li Akkuş İlgezdi, “Prim rakamlarının azaltılması için yasal düzenleme gerekiyor. AKP iktidarı ise vatandaşın lehine olan her durumda olduğu gibi yine bir çaba içerisinde değil. Bizim çağrılarımıza da kulak tıkıyor” açıklamasında bulundu.   

İktidar işsizden prim alma derdinde

“Yeni mezuna iş olanağı yaratmayan, işsiz yurttaşlarımıza iş bulamayan hükümet, bir de bu yurttaşlarımızdan zorunlu olarak GSS primi alıyor. Bunun için de yüzde 50 zam yapıyor. Böyle bir düzen yıkılmaya mahkumdur. Bu yüzden erken seçim, hemen seçim diyoruz. Biz işi, geliri olmayan, ya da geçinecek düzeyde olmayan insanlarımız için Aile Destekleri Sigortası ile ferah bir ülke inşa etmek için çalışmalarımızı yaparken, iktidar işsizden prim almak derdinde” diye konuştu.

 

Yıllar

Ödenen Primler

2022

150,12 TL

2021

107,33 TL

2020

88,29 TL

2019

76,75 TL

2018

60,89 TL

2017

53,33 TL

Hibya Haber Ajansı