Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? Asya piyasalarında bu sabah Japonya öncülüğünde alıcılı bir seyir izlendiğini görmekteyiz. Nikkei 225 Endeksi %1,11, Topix Endeksi %0,83 artıda seyretmekte. Çin’de teknoloji şirketleri üzerindeki otorite baskısının azalacağına ilişkin beklentiler sektör hisselerini desteklemeye devam etmektedir. Şanghay Bileşik Endeksi %0,75, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,55 yükseldi. Çin’de dün açıklanan resmi imalat PMI’nın büyümede zayıflama sinyali vermesinin ardından bugün 49,2 ile eşik değerin altında gelen Caixin imalat PMI da ivme kaybını teyit etti. Bugün Euro Bölgesi’nde Ağustos ayına ilişkin nihai PMI rakamları açıklanacak. Ayrıca bugün, OPEC+ bir araya gelerek petrol üretim miktarına ilişkin kararını verecek. Grup, Temmuz toplantısında Aralık sonuna kadar her ay üretimi günlük 400 bin varil artırma kararı almıştı. Brent petrolün varil fiyatı bu sabah itibarıyla 72 USD civarında seyretmekte. Yurt içinde ikinci çeyrek GSYİH rakamları ve Ağustos ayı İSO İmalat PMI takip edilecek. Piyasanın büyüme beklentisi %22 seviyesinde bulunmaktadır. İmalat verisinde, kısıtlamaların gevşetilmesine bağlı olarak üretimin dokuz ayın en güçlü artışını kaydetmesiyle birlikte PMI Temmuz’da 54,0 puana yükselerek son altı ayın en yüksek değerini almıştı. İmalat sektöründe güçlü ivme devam etmekle birlikte Ağustos verisinde artan Kovid-19 vakalarının kısmi etkisi görülebilir. Borsa İstanbul tarafında; hisse piyasalarında Jackson Hole sonrası iyimserliğin kısa/orta vadede yurt içine yansımaya devam etmesini beklemekteyiz. BIST 100 Endeksi’nin güne yükselişle başlayabileceğini düşünüyoruz. Teknik açıdan 1.465 seviyesinin korunması durumunda yukarı yönlü hareketler devam edebilir.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri FTSE 100 endeksinin %0,40’a varan değer kaybı öncülüğünde negatif görünüm ortaya koydu. EUR/USD paritesi sınırlı yukarı yönlü hareketler ile 1,18 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştı. Eurostat verilerine göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon %3 olarak 10 yılın zirvesine çıktı. ABD endeksleri ise sınırlı volatil hareketler ile beraber karışık görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 0,022 puan artış ile %1,30’lu seviyelerde işlem gördü. Emtia tarafında ise ons altın %0,30’a varan artış kaydederken Brent petrol %1’e varan düşüş ile 71,50 USD’ye kadar geri çekildi. ABD’de Conference Board Tüketici Güveni Ağustos’ta 113,8 ile Şubat’tan beri en düşük seviyeye geriledi. Ayrıca ülkede konut fiyat endeksi Haziran’da yıllık bazda %18,6 arttı. Bu, verinin tutulmaya başlandığı 1988 yılından beri görülen en büyük artış oldu.

BİST100 endeksi dün günü %0,95 oranında artış ile küresel borsalardan pozitif ayrışarak kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları %0,50’den fazla düşüş yaşadı ve endeksi destekledi. Gram altın ise %0,50’ye varan değer kaybına karşın yatay görünümünü korudu. Hizmet-ÜFE Temmuz’da geçen yılın aynı dönemine göre %38 artış kaydetti. Böylece 2017’den bu yana tutulan endekste en yüksek yıllık artış kaydedildi. Türkiye’nin dış ticaret açığı Temmuz ayında bir önceki yılın ayın ayına göre %51,3 artarak 2,83mlr USD’den 4,28mlr USD’ye çıktı ve son 4 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.