Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Piyasaların yakından izleyeceği Jackson Hole sempozyumu öncesinde Asya’da satışların devam ettiğini görmekteyiz. Bu sabah Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,47, Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,21 ekside seyretmekte. Japonya hisse endeksleri yataya yakın bir seyir izlemektedir. Piyasalar bugün başlayıp Perşembe gününe kadar devam edecek olan Jackson Hole’dan Fed’in varlık alımlarını azaltma planına ilişkin bir ipucu çıkıp çıkmayacağına odaklanmış durumda. Kovid-19 delta varyantından kaynaklı ekonomik endişeler Fed’den sıkılaştırma sinyali gelebileceği yönündeki beklentileri azalttı. Zira Başkan Jerome Powell’ın temkinli tarafta kalarak belirli bir takvimi işaret etmekten geri duracağına yönelik beklentilerin de mevcut olduğunu görmekteyiz. ABD’den gelen son veriler ekonomik toparlanmada karışık bir seyri işaret ediyor; Fed enflasyon ve istihdam hedeflerine yaklaşırken hizmetler ve imalat göstergeleri belirgin bir ivme kaybı olduğunu göstermekte. Bugün ABD’de 2Ç21 öncü GSYİH rakamları takip edilecek ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak. Almanya’da tüketici güven endeksi izlenecek. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası toplantısının tutanakları yayınlanacak. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Jackson Hole öncesinde küresel piyasalardaki kararsız duruşun Borsa İstanbul tarafına da yansıdığını görmekteyiz. Teknik seviyeler içerisindeki hareketini sürdüren gösterge endekste yukarı yönlü seyrin devamı için 1.465 puan önemli direnç oluşturmaktadır.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda hafta ortasında Avrupa endeksleri değişen oranlar ile karışık görünüm ortaya koydu. DAX endeksi %0,28 oranında değer kaybına uğrarken FTSE 100 endeksi %0,34’lük artış yaşadı. Bölge geneline dair fikir veren EURO STOXX 50 endeksi ise %0,07 ile yatay alıcılı bir seyir izledi. EUR/USD paritesi sınırlı olarak yukarı yönlü hareketler sergiledi ve 1,177’li seviyelerden işlem gördü. Almanya’da IFO iş iklimi endeksi Ağustos’ta tedarik zinciri endişelerinin devam etmesi ve Kovid-19 vakalarındaki artışla 100,7 puandan 99,4 puana geriledi. ABD endeksleri ise %0,30’a varan artışlar ile pozitif görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 0,044 baz puan artarak %1,34 seviyesini aştı ve önceki haftanın kayıplarını telafi etti. Emtia tarafında ise ons altın %0,50’yi aşan düşüşlere karşın 1.790 USD’nin üzerinde kalmaya çalıştı. Brent petrol, %1,30’u aşan alışlar ile 71,3 USD’yi aştı. Böylece Brent, hafta başından bu yana süren yükselişini korudu. ABD’de dayanıklı mal siparişleri Temmuz’da %0,1 ile tahminlerin altında geriledi.

BİST100 endeksi dün günü, %0,86 oranında düşüş ile kapattı. Böylece endeks hafta ortasında küresel borsalardan negatif ayrışmış oldu. USD/TRY ve EUR/TRY kurları paralel olarak %0,30’u aşan düşüş yaşadılar. Gram altın ise %1’e varan değer kaybına rağmen 480-490 TL arasındaki yatay hareketine devam etti. TCMB’nin Ağustos ayına ilişkin açıkladığı verilere göre reel kesim güven endeksi 0,9 puan azalarak 113,9’a geriledi. Kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %77,1 seviyesine yükseldi. Sektörel güven endeksi de Ağustos’ta aylık bazda hizmet sektöründe %1,2, perakende ticaret sektöründe %0,6 ve inşaat sektöründe %7,1 yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.