Oto Haber

Faiz İndirimi Otomotiv Sektörünün Yüzünü Güldürdü

TCMB Para Politikası Kurulu’nun ek olarak aldığı 250 baz puan faiz indirimi otomotivcilerin yüzünü güldürdü.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu 250 baz puanlık faiz indiriminin umutlarını  bir kez daha tazelediğini söyledi. Bu kararın alınmasında en büyük etkenin enflasyonun aşağı yönlü  trend içine girmesinin olduğunu söyleyen Şahsuvaroğlu şunları vurguladı:

“Ülkemizde 10 milyar dolarlık yatırım yapmış ve tamamen yerli ve milli şirketlerimiz olan otomotiv Yetkili Satıcılarının ticaretlerini sürdürebilmelerinin en önemli unsurlarından biri de ucuz ve sürdürülebilir finansmana erişimlerinden geçiyor. Ticaretin yeniden tesis edilmesi ve ülkemize katma değer yaratılabilmesi için şirketlerimizin en kısa sürede krediye ulaşımlarının sağlanması ve taşıt kredilerindeki maliyetlerin gerilemesinin gerektiğini belirtmek isterim.Bu isabetli adımının, Türkiye ekonomisinin dengelemeden sürdürülebilir büyüme sürecine geçişini hızlandıracağı ve istihdama önemli bir katkı sağlayacağına da inancım tamdır.” 

Maliyetler düşecek  

Arkas  Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Can Yıldırım da ,” Bu gelişme ile yatırım maliyetleri düşme yoluna girecek, mevduat faizleri cazibesini kısmen de olsa kaybetmeye başlayacak.

Tüketicilerin satın alma kararı üzerinde çok önemli etkiye sahip olan kredi maliyetlerinin düşmesinin söz konusu olacak” açıklamasını yaptı. Yıldırım şunları kaydetti:

“Tüm bunlar yılın son aylarına daha hızlı pazar koşulları altında gireceğimiz beklentilerini beraberinde getiriyor. Showroom trafiğinin canlanması, satışların artması ve satış sonrası hizmetleri bağlamında sektörümüzün sürdürülebilir büyüme eşliğinde yoluna devam edebilmesi için bu gelişmeler önem taşıyor.Arkas Otomotiv olarak biz her şart altında işimizin fırsat yanlarına odaklanmayı prensip olarak benimsemiş durumdayız.Bu anlayışla yatırımlarımıza, istihdama ve büyümemize ara vermeden devam ediyor ve yeni markaları bünyemiz altında otomobil severlerle buluşturmaya devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir