Oto Haber

Dünya Genelinde Araç Satışları Azalmış Durumda

Otomotiv sektörünü zorlu bir 2020 yılı bekliyor.

Geçtiğimiz yıl global pazardaki otomobil satışlarında düşüş yaşandı ve birçok uzmana göre 2020 yılı da otomobil üreticileri için aynı derecede zorlu geçecek.

LMC Automotive analistleri, geçtiğimiz yıl küresel pazarlarda satılan araç sayısının, bir önceki yıl satılan 94.4 milyon ve 2017’de satılan 95.2 milyonun altında kalarak 90.3 milyon olarak gerçekleştiğini aktardı. Satışlardaki düşüşün en önemli nedenleri arasında Çin’deki ekonomik büyümedeki yavaşlama ve elektrikli otomobiller için vergi teşviklerinin ortadan kaldırılması gösterildi.

Verilere göre, küresel pazarın en önemli bölgesi olarak kabul edilen Çin’de 2019 yılında 2018’e göre 2.3 milyon daha az araç satıldı. Buna ek olarak, Hindistan’daki satışlarda da zayıflayan ekonomi ve yerel kredi krizi nedeniyle yavaşlama görüldü. Benzer şekilde, Avrupa’daki yeni otomobil satışları da ekonomik koşullar nedeniyle düşüş gösterdi.

LMC Automotive’e göre, küresel ölçekteki otomobil satışları bu yıl 90 milyonun altına düşebilir.

“Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi olgun pazarın küresel satışlara gerçek destek göstermesi pek mümkün değil” diyen LMC global satış yayın direktörü Jonathon Poskitt, trafik problemleri ve hava kirliliği nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl satışların toparlanmasını beklemiyor.

Bununla birlikte, Poskitt 2023 yılından itibaren, daha az gelişmiş bölgelerdeki araç talebinin endüstriye olumlu etkileri olabileceğini öngörüyor:

“Dünyadaki birçok pazar henüz olgun seviyeler olarak kabul ettiğimiz düzeye gelmedi ve insanların geliri arttıkça araçların satın alınabilirliği de artacaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir