Oto Haber

Denizli’den Dünyanın Dört Bir Yanına

İstanbul merkezli Fayoto şirketinin Denizli’de üretip, dünyanın dört bir yanına ihraç ettiği elektrikli faytonlar, rotayı bu kez Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) çevirdi. Yüzde 80 yerlilik oranına sahip olan çevre dostu elektrikli faytonlar, New York’un en popüler lokasyonlarından Central Park’ta kullanılacak.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Fayoto’nun kurucusu ve Genel Müdürü Haluk Şahin, Denizli’de ürettikleri elektrikli fayton modellerinin yaklaşık 15 yıldır Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok turistik merkezinde kullanıldığını söyledi.

Elektrikli faytonların hayvan haklarının korunması açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Şahin, ürünün en önemli pazarlarının yine hayvan haklarının ihlal edildiği turistik yerler olduğuna dikkat çekti. “New York’un en fazla ziyaret edilen yerlerinden Central Park ile yaklaşık 6 aydan beri temas halindeyiz” diyen Şahin, ürettikleri elektrikli faytonların en kısa zamanda ABD’de de kullanılacağını söyledi.

Elektrikli fayton, 4 saatlik şarjla 70 kilometre mesafe gidebiliyor.Saatteki hızı 30km/s olan elektrikli faytonlar, 500 kilogram taşıma kapasitesine sahip. Bir elektrikli fayton 4 ila 6 saat arasında şarj oluyor, tek seferlik bir şarjla 60-80 kilometre yol gidilebiliyor. Satış fiyatı ise 20 bin dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.