Oto Haber

Dacia, Yakıt Cimrisi Araçlarını Tanıttı

Araç satın alırken ilk neye dikkat ediyorsunuz?

Araç satın alırken ilk olarak neye dikkat ediyorsunuz? Tasarımı, donanımları ya da performansı olabilir mi? Bu konuda hepimiz farklı şeyler düşünüyor olsak da buluştuğumuz ortak nokta aracın yakıt tüketimi olacaktır. LPG, dizel ya da benzinli araçların düşük yakıt tüketen versiyonları, karar vermemizi ciddi anlamda etkiliyor.

Dacia mühendisleri de bu konu üzerinde kafa yorarak fabrika çıkışlı LPG’li modeller ile karşımıza çıkıyor. Dacia’nın ECO-G adını verdiği bu sistem sayesinde araç daha verimli ve daha çevreci bir hale geliyor. Üretici, LPG tankını stepne yuvasına yerleştirerek bagaj hacmini korumayı da başarmış.

Bir diğer verimli motor seçeneği ise dizel motorlar. Benzinli araçlara göre daha az yakıt üretmesi ve yüksek tork gücü, bu güç ünitelerini SUV ve pickup modeller için kusursuz yapıyor. 

Peki düşük yakıt tüketiminin avantajları neler? Bu sorunun en bariz cevabı ekonominiz olabilir. Düşük yakıt tüketiminin Türkiye gibi değişken akaryakıt fiyatlarına sahip bir ülkede cebinize yapabileceği katkı oldukça yüksek.

Buna ek olarak son dönemlerde göz göre göre yaşadığımız küresel ısınma ve hava kirliliği konusunda da insanoğluna yardım etme fırsatı buluyorsunuz. Yakıt tüketimi düştükçe azalan karbon salınımı, dünyanın kaynaklarının korunmasında da büyük rol oynuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.