Oto Haber

Corona Virüsü Salgını Hyundai Fabrikalarını Vurdu

7 tesis daha kapılarını en az 3 gün kapatacak.

Hyundai özellikle Asya ülkelerini etkileyen Corona virüsü salgını dolayısıyla Güney Kore’deki fabrikalarında araç üretimini duraklatacak.

Aslında Uzak Doğulu üreticinin bu kararı almasının en büyük sebebi, tedarik zincirindeki firmaların Corona virüsünden etkilenmiş olması. Reuters’a konuşan bir Hyundai sözcüsü, markanın Kore’de bulunan 7 tesisinin çoğunun 7 Şubat itibarıyla 3 veya 4 günlüğüne kapalı kalacağını doğruladı.

PSA Grubu, GM ve Ford’un da önlem aldığı Corona virüsünün kaynağı olan Çin’den ithal edilen kablo koruma tesisatının üretildiği fabrikada bir çalışanın hasta olduğunu öğrenen Hyundai, bu yüzden kısa süreli bir tatil verme kararı almış.

Küresel Hyundai üretiminin %40’ından sorumlu olan Kore tesisleri, birçok parçasını Çin’den ithal ediyor. Bu tedarik sıkıntısı yüzünden marka, yeni SUV modeli Palisade’in imalatını da duraklatmış.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Bloomberg’e demeç veren bir Hyundai sözcüsü ise “Operasyonların en az hasarla atlatılması adına Hyundai olarak farklı bölgelerdeki başka tedarikçileri de değerlendiriyoruz.

“Hyundai Motor, Çin’de yer alan gelişmeleri yakından takip edecek ve operasyonları yoluna koymak adına gerekli tüm önlemleri alacaktır.” şeklinde konuşmuş.

Ford, Nissan ve Tesla gibi markaların yerel faaliyetlerinin durmasına sebep olan Corona virüsü, Hyundai ile ilk kez Çin dışında bir yerde imalatı sekteye uğratmış oldu. Hyundai çatısı altında yer alan KIA’nın da benzer hamleyi yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri