Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe jeopolitik risklerin azalması ve küresel piyasalardaki alıcılı seyirle birlikte pozitif açılış gerçekleştirdi. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, endekste ağırlığı yüksek hisseler önderliğinde endekste alımlar hızlandı. Endeks günü pozitif tamamlarken, turizm, ulaştırma ve metal ana sektörü payları ön plana çıktı.

Bugün gün içerisinde yurt içinde İşsizlik Oranı takip edilecekken, ABD tarafında enflasyon verileri ön planda olacak. Piyasa beklentisi ABD enflasyonun %7,3 olarak gelmesi yönünde.

Beklentilerin altında gelen ADP verisi ardından 1.800’lü seviyelerin tekrar üzerine çıkan ons altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin omicron varyantı kaynaklı istihdam verilerinin baskılanabileceği algısına rağmen beklentilerin çok üstünde geldi. Doların küresel piyasalarda değer kazanmasıyla birlikte de güvenli limanlardan geçen hafta çıkış bir miktar hızlandı. Hafta başından itibaren bakacak olursak yükselen enflasyon verileri ve Ukrayna – Rusya gerginliği ile jeopolitik risklerin artmasıyla ons altın %1’in üstünde yükseliş kaydetti.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı