Gündem

BİST100 endeksi

Asya piyasaları Çin’deki ithalat ve ihracat verileri ile dünü pozitif tamamlarken, Avrupa piyasaları karışık seyirdeydi. Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW Yatırımcı Güveni Endeksi pandemi sonrası en düşük seviyeye geriledi. Euro Bölgesi’nde ki öncü büyüme verisi ise Covid-19 tedbirlerinin azaldığı bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,2 büyüdü.

Piyasalarda belirsizlik sürmeye devam etti. A rtan enflasyonist baskılar nedeniyle Fed’in ardından ECB’nin de tahvil alımlarının azaltılmasını konuşmaya başlaması para politikalarına yönelik belirsizliklerin gündemde kalmasını sürdürüyor.

Yurtiçi piyasalar ise güne sakin seyirde başlarken, TL varlıkların değer kaybetmesi ise özellikle seans sonuna doğru gelen satışlarla günü negatif tamamladı. BİST100 endeksinde hisse bazlı hareketler ön plana çıktı. Özellikle yurtdışı piyasalardaki negatif seyir BİST100 endeksini de etkiledi. Endeks günü %1,35 azalışla 1.455 seviyesinden tamamladı.

Ons altın tarafında ise Jackson Hole sempozyumunda Powell’ın varlık alımlarının azaltılmaya başlayacağını açıklaması ve Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentin çok altında gelmesi sonrasında dolar, küresel piyasalar karşısında değer kaybederken ons altın 1.835 seviyesini test etti. Bu haftaya sakin başlayan ons altın doların değer kazanması ile hafif geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.