Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalar, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin Pfizer-BionTech aşısına tam onay vermesinin ardından yaşanan yükseliş sonrasında kazançlarının bir kısmını silerken, BİST100 endeksi de küresel piyasalara paralel olarak haftanın üçüncü işlem gününde 1.454 seviyesinden %0,76’lık değer kaybıyla işlem görüyor. BİST100 endeksinde geçtiğimiz hafta 1.430 puan desteğinin görülmesinin ardından başlayan yükseliş, dün 1.472 seviyelerine kadar devam etti. Endekste aşağı yönlü hareketlerde dönüşten bahsedebilmemiz için endeksin 1.430 puanın altında kapanışlar yapması gerekmektedir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.470 puanın üzerindeki kapanışları 1.550 hedef seviyesine yönelik hamle olarak değerlendireceğiz. Bugün endekste yaşanan geri çekilmeyi kar realizasyonu olarak değerlendiriyoruz.

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 8,37 seviyesine kadar geri çekilme sonrasında öğleden sonra 8,41 seviyesinden işlem görüyor. ABD’de perşembe günü başlayacak Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu öncesi döviz piyasalarında gelişmekte olan piyasalar lehine fiyatlamalar dikkat çekiyor, Türkiye’nin son günlerde gerek cari açık gerekse bütçe performansı, Swap anlaşmaları ve IMF’den SDR tahsisi konularının TL’nin değerlenmesine katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Ons Altın, Fed’in varlık alımı azaltımını erteleyeceğine dair spekülasyonlar sonrasında doların da zayıflamasıyla birlikte 1.800 doların üzerine çıkarak son 20 günün en yüksek seviyesini görmesinin ardından bugün Dolar endeksinin tekrar 93,00’ın üstüne çıkmasıyla 1.792 dolar seviyesine gerilemiş durumda.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.