Gündem

BİST100 endeksi

Çarşamba günü Fed Başkan Yardımcısı Clarida ile başlayan ‘şahin’ açıklamalar, Perşembe günü de farklı Fed üyeleri ile devam etti. Fed üyelerinin ortak görüşü ise delta varyantının etkileri ile varlık alım programlarının olumsuz etkileneceği yönünde.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise endeks haftanın son işlem gününe hafif alıcılı başladı. Günü yatay seyirde geçiren endeks ABD’den gelen Tarım Dışı istihdam verisi sonrası kurdaki yükseliş sonrasında negatif seyre döndü. . Kapanışa doğru küresel piyasalardaki iyimserlikle BİST100 endeksi günü hafif alıcılı tamamladı.

Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin çok üstünde 943.000 olarak açıklandı. Dolar, küresel piyasalarda değer kazanırken, ons altın 1.788 seviyesine kadar gerildi. Tarım dışı istihdam verisi ardından Dolar / TL 8,60 seviyesine kadar yükseldi. Hafta başından beri ABD tarafından gelen şahin tutum ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz – enflasyon açıklamalarının ardından, Tarım Dışı İstihdamın da yüksek gelmesi doları güçlendirdi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.