Araba Hakkında

Benzin mi? Dizel mi?

Alacağınız aracı kullanım şeklini ve sıklığını göz önünde bulundurarak tercih etmeniz doğru olacaktır. Güncel fiyatlara göre Dizel ve Benzin arasında fiyat farklı neredeyse minimum. Bir otomobilin yakıt tipi kadar motor özellikleri de yakıt tüketimini etkiliyor. Yaygın olarak kullanılan iki motor tipi bulunuyor. Bunlar; Atmosferik ve Turbo motorlar olarak adlandırılıyor. Atmosferik motorlar daha çok Uzak Doğulu ve Kuzey Amerikalı üreticiler tarafından tercih ediliyor. Tercih edilme nedenlerinin en başında tepkime sürelerinin hızlı olması ve yüksek dayanıklılığa sahip olmaları geliyor. Motor içerisindeki basıncı atmosferden aldıkları hava ile gerçekleştiriyorlar. Ancak özellikle düşük ve orta devirlerde oldukça yüksek yakıt tüketimi değerleri bulunuyor. 

Benzinli motorların çalışması, Turbo beslemeli olarak tabir edilen motorlar ise atmosfer basıncına ek olarak motor içerisinde yanma ile elde edilen gazın da basınç katkısı yapması prensibiyle çalışıyor. Yüksek basınç değerine sahip oldukları için düşük hacimli olsalar dahi yüksek güçler üretebiliyorlar. Düşük ve orta devirlerde yüksek gücün yanında düşük yakıt tüketimine sahip otomobiller olarak ön plana çıkıyorlar. Özetlemek gerekirse yüksek devirlerde atmosferik, düşük ve orta devirlerde turbo motorlar yakıt tüketimi açısından daha avantajlı oluyor.

Dizel mi veya Benzinli motorlar mı daha tasarruflu?
Benzinli ve dizel motorlarla ilgili birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bunlardan birkaçına denk gelmişsindir. Mesela, “dizel otomobiller daha tasarruflu” çok sık dillendiriliyor. Ancak bu şekilde bir genelleme yapmak tamamen yanlış. Dizel otomobiller kat ettiğin kilometreye göre kar ettirmektedir. Kat ettiğin kilometrenin de şehir içerisinde olması oldukça önemlidir. Çünkü fosil yakıtla çalışan içten yanmalı motorlar en çok sıkışık trafikteki durup harekete geçtiğin anlarda yakıt tüketirler. Yani dizel otomobillerle kar edebilmen için şehrin sıkışık trafiği olmazsa olmazdır. Ayrıca dizel otomobiller sık bakım gerektirmektedir. Bunun nedenlerinin başında dizelin ya da motorinin mucidi olan Rudolf Diesel’in daha güçlü motorlara olan ihtiyaç nedeniyle dizel mantığını geliştirmesidir.

Dizel yakıt daha fazla enerjiyi kapsadığı, daha yağlı olduğu ve yüksek seviye de kükürt bulundurduğu için otomobilin bakım sıklıkları artmaktadır. 10 bin kilometre seyahat ettiğin ya da bir yılı doldurduğun anda bakım yaptırman gerekir. Ancak yılda bir kez bakım yaptıracaksan yani başka bir deyişle bir yılda 10 bin kilometre kat etmeyeceksen dizel otomobil alman çok mantıklı değil. Ayrıca bakım yaptırmadığın zaman da araç verimli çalışmadığı için beklenen yakıt tüketimi sağlanmaz ve kar edememiş olursun. Son olarak dizel otomobiller, tıpa tıp aynı özelliklere sahip benzinli otomobillerden daha pahalıdır ancak motorin ya da genel olarak kullanılan tabirle mazot fiyatları benzine göre daha ucuz olduğu için aradaki farkı kat ettiğin kilometre ile kapatırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.