Araç Bakımı

Araç Sıvıları Ne İşe Yarar?

Araçların çalışmasında tamamlayıcı görevi gören bazı sıvılar vardır. Öyle ki bu sıvılar, araç için en az mekanik aksam kadar önemlidir. Kaputun altında yer alan özel haznelerde bulunan bu sıvıların her birinin aracınızın sağlığı ve güvenliği için yerine getirdiği bazı görevler vardır. Her araçta bulunan, kritik öneme sahip sıvılar motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği, fren hidroliği ve antifiriz olarak sıralanabilir. Peki bu gizli kahramanlar aracımıza ne gibi faydalar sağlar ve bunların kontrolleri nasıl sağlanır?

Motor Yağı

Motorun hareketlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmesini ve sürtünmeyi azaltıp tekerleklere daha fazla güç gitmesini sağlayan motor yağı, motor parçalarının aşınmasını ve paslanmasını önler. Aynı zamanda motorda oluşan ısıyı kartere taşıyarak hararet oluşumunun da önüne geçer. Motor yağı, motor üzerine ince bir tabaka halinde sürülür.
Motor yağının azalması durumunda aracınızın ikaz lambası yanacaktır fakat yine de yağ seviyesi belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Kaputu kaldırdığınızda göreceğiniz yağ çubuğu ile haznede kalan motor yağı seviyesini tespit edebilirsiniz. Motorunuzun ne kadar yağa sahip olması gerektiğini, araç kullanım kılavuzunda görebilirsiniz.

Şanzıman Yağı

Şanzıman yağı, şanzımanın düzgün bir şekilde kaymasını ve aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak açısından önemlidir. Şanzıman yağı değişimi 50.000 ile 60.000 kilometrede veya 2 yılda bir yapılmalıdır.

Direksiyon Hidroliği

Direksiyon hidroliği, hidrolik direksiyon sisteminde kullanılan, hareketin ön tekerleklere rahat bir şekilde iletilmesini sağlayan sıvıdır. En az sorun çıkaran araç sıvılarından biri olarak bilinen direksiyon hidroliğinin değişimi yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.

Fren Hidroliği

Fren hidroliği, frene basıldığında hidrolik basıncın fren sistemine gitmesini sağlar. Özellikle sıcak havalarda çabuk azalan fren sıvısı, 1.5 yılda bir değiştirilmelidir.

Antifiriz

Antifiriz, suyun soğuk havada donmasını ve radyatörün paslanmasını engeller. Radyatör suyuna eklenerek kullanılır. Yılda bir kez değiştirilmelidir.
Antifriz kullanımında en önemli nokta, doğru oranın bilinmesidir. Türkiye’nin iklim koşullarına göre, maksimum verim almak için yüzde 33 ile yüzde 50 arasında antifriz kullanmak uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir