Araç Bakımı

Araba Nasıl Yıkanır?

Araç temizliği denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen araç yıkama konusudur. Aracınızı nasıl yıkamalısınız? Aracınızı yıkarken nelere dikkat etmelisiniz? bu yazımızda sizlere kısaca bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Arabanızı köpükle yıkamadan önce duru suyla önde toz ver kirden arındırın, ardından tekerlekleri ve jantları çamurlarını akıtarak yıkayın. Böylece, aracınızın gövdesini ve boyasını zarar veren çamurlardan korumuş olursunuz.

Lastikleri sert bir fırçayla temizleyebilirsiniz. Jantınızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkayabilirsiniz. 

Aracınız için oto şampuanı, boyayı koruyan özel ürünleri de kullanabilirsiniz. Aracı yukarıdan aşağı yıkamaya başlayın ve hem sabunlayıp hem de durulayın. Daha sonra aracın ön, yan ve arkasını yıkamalısınız. Ayrıca ayda en az bir defa kapı içlerini temizlemeniz gerekir.

Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra isterseniz aracınıza cila yapabilirsiniz. Cila için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı arındırmanız. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cila yaparken mutlaka güneş ışınlarından aracınızı sakının ve aracınızın temiz olduğundan emin olun.

Arabanızı Yıkarken Dikkat Edilecek Noktalar:
 

 • Arabanızı güneş ışığında yıkamayın, bu nedenle aracınızı yıkamak için sabahın erken saatlerini ya da öğleden sonra serinliği tercih edin, 
   
 • Bulaşık deterjanı asla kullanmayın, 
   
 • Ilık su kullanın,
   
 • Aracınızı yumuşak bir bezle silin,
   
 • Arabanızı sık sık suyla ıslatın,
   
 • Aracınızın tamamını tek seferde yıkayıp, fırçalamayın. Aracın üstünü, önünü, arkasını ve yanlarını sırasıyla yıkayın,
   
 • Aracınızın cilasını ihmal etmeyin. Otomobillerin yılda 2 defa cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri