Gündem

Akın: ‘Ukrayna’da savaş, Türkiye’de ise zam kuyruğu var’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, benzin ve motorine gelen fahiş zamların ardından vatandaşların akaryakıt istasyonlarında oluşturduğu kuyruklara işaret ederek, “Zammın ÖTV’den karşılanmasını önerdik, Enerji Bakanı birkaç günlük oynama bizi etkilemez diye açıklama yaptı. Ukrayna’da savaş nedeniyle akaryakıt kuyrukları oluşurken Türkiye’de iktidarın fahiş zamları nedeniyle vatandaşlarımız zamdan kaçmak için kuyruklar oluşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, benzin ve motorine gelen fahiş zamlar yürürlüğe girmeden akaryakıtı daha ucuza alabilmek için kuyruğa giren vatandaşların gece yarısına kadar akaryakıt istasyonlarında beklediğine işaret etti. CHP’li Akın yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları dile getirdi:

‘AKARYAKIT ZAMLARI ÖTV’DEN KARŞILANMALI’

“Fahiş zamların ardından katlanan elektrik faturalarına iki aydır indirim yapamayan iktidar konu zam yapmak olunca hiç beklemiyor.  Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim henüz savaşa dönüşmeden kamuoyunu büyük bir zammın yapılacağı konusunda uyardık: Akaryakıta yapılacak zammın ÖTV’den karşılanmasını önerdik. Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise ‘Enerji fiyatlarında birkaç günlük oynama bizi etkilemez’ diye açıklama yaptı.”

‘UKRAYNA’DA SAVAŞ, TÜRKİYE’DE ZAM KUYRUĞU VAR’

CHP’li Akın, vatandaşların fahiş zamlar yürürlüğe girmeden akaryakıt istasyonlarında gece yarısına kadar kuyruğa girdiğine işaret ederek, “Siz vatandaşlarımızın aklıyla alay mı ediyorsunuz? Ukrayna’da savaş var diye insanlar akaryakıt kuyrukları oluştururken; Türkiye’de ise AK Parti iktidarının fahiş zamları nedeniyle vatandaşımız kuyrukta zamdan kaçmaya çalışıyor. Son iki ayda benzin ve motorine gelen zam yüzde 50’yi geçti.

‘AKARYAKIT ZAMLARI HAYAT PAHALILIĞINI ARTIRACAK’

AK Parti iktidarının enerjide vatandaş lehine bir politikasının olmadığına işaret eden CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“İktidarın enerji krizinde tek politikası doğrudan zam yapmak mı?Akaryakıta yapılan bu fahiş zamlar yarın bütün sektörlerin maliyetlerini de artıracak. Bu da vatandaşa daha fazla hayat pahalılığı olarak geri dönecek. Artık yeter. Bu zammı derhal geri çekin ve ÖTV’den karşılayın.”

Hibya Haber Ajansı