Trafik Sigortası

2020 Zorunlu Trafik Sigortası Ücretleri

Zorunlu trafik sigortasında yeni yıl fiyatları belirlendi. Nisan 2017 itibarıyla devlet, fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek adına zorunlu sigortada tavan fiyat uygulamasına geçmişti. Buna göre; tüm araç sınıfında, basamaklara ve illere göre bir tavan fiyat belirlenmişti. Tavan fiyat düzenlemesiyle ilk başta belirlenen fiyatların her ay yüzde 1 artması öngörülmüştü. Bu, 4 ay sonra değişti.

24 Ağustos 2017’de yayımlanan ikinci bir genelgeyle aylık artış oranı yüzde 1’den Eylül 2017 itibarıyla yüzde 1.5’e çıkarıldı. Bu artışa rağmen sigortacıların talebi üzerine Ocak 2018’de tek seferlik ilave yüzde 5’lik zam yapıldı. Yüzde 5’lik zammın ardından tavan fiyatlara her ay yüzde 1.5’lik fark eklenmeye devam etti ve ediyor.

Araçların trafiğe çıkması konusunda büyük bir önem taşıyan zorunlu trafik sigortasının bedeli, araç sahiplerinin bağlı olduğu şehre ve bulunduğu risk grubuna göre değişiyor. Peki 2020 Ocak ayında ödenecek zorunlu trafik sigortası tutarı ne kadar?

İstanbul’da bugüne kadar hiç kaza yapmamış, 7. basamaktaki bir otomobil 791 lira ödeyecek. Yüksek risk gruplarındaki sürücüler ise 3598 TL ödemek zorunda. Ankara’da taban tavan fiyatları 769 TL ve 3,469 TL, İzmir’de ise 746 TL’ye 3,394 TL seviyelerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri