Oto Haber

2020 Skoda Octavia’da Neler Değişti?

2020 Skoda Octavia 4 vs 2017 Skoda Octavia 3

Skoda’nın merakla beklenen modeli yeni Octavia sonunda tanıtıldı ve 2020’de satışa sunulacak. 1996’dan bu yana dört nesil yaşayan otomobile Octavia IV de diyebiliriz. Ancak sizi uyarmalıyız çünkü bu jenerasyon ile aileye katılan plug-in hibrit türev Octavia iV’den dolayı bu isimlendirme biraz kafa karıştırabilir.

Elektrik desteği gören yeni Octavia selefinden ne kadar farklı? Yeni Golf 8’deki gibi sade değişimler mi var? Bu soruları cevaplamak için iki modeli fotoğraflarıyla yan yana getirdik.

Teorik karşılaştırmamıza boyutlarla başlayalım. Yeni Octavia liftback gövde tipinde 19, Combi paketinde 22 mm uzayarak 4689 mm uzunluğa erişti. Genişliği 15’er mm artan ikilinin bagaj hacimleri ise sırasıyla 600 ve 640 litreye erişti; bu da 10 ve 30 litrelik gelişimi temsil ediyor.

Peki bu durum göze nasıl yansıyor? Liftback versiyon yerini aldığı modele göre daha şık bir duruşa sahip. Skoda, Scala ve Superb’deki dizayn elementlerini başarılı bir şekilde yeni Octavia’ya yansıtmış. Dünyada 6 milyondan fazla satan Octavia’da artık deneylerden de vazgeçilmiş: Octavia 3’ün makyajla kazandığı ayrık farlar terk edilmiş.

Arkada ise artık bagaja kadar uzanan LED stoplar bizi karşılıyor. Tüm yeni Octavia’larda ön ve arka aydınlatma grubu standart olarak LED elemanlarla geliyor. İsteğe göre matrix LED ön farların tercih edilebildiği yeni Octavia’da üst paketlerde dinamik sinyal lambaları da geliyor. Bu arada bagaj kapağında artık markanın adı logodan ziyade yazıyla işlenmiş.

İç mekânda devrim yapılmış desek yeridir. İki kollu direksiyon simidi ile göz alan Octavia 4’te opsiyonel olarak üç kollu direksiyon da alınabilecek. Golf 8’deki gibi fiziksel tuş sayısı ciddi şekilde azaltılan yeni Octavia’da Wolfsburglu kuzeninde gördüğümüz dijital panel bulunmuyor. Bunun yerine Mlada Boleslavlı modelde boyutları 8.25 ile 10″ arasında değişen multimedya ekranının altına entegre edilen bir “touch slider” yani düğme barı bulunuyor. Bu arada boş pakete dair herhangi bir fotoğraf görmedik ancak 10.25″ dijital gösterge paneli tüm modellerde standart olabilir.

Elden geçirilmiş konsol tasarımında yüzer ekranın altında kabin geneline kontrast oluşturan bir bölüme yer verilmiş. Havalandırma çıkışlarının bulunduğu kısım ise merkezi konsolu vites konsolu ile birleştiriyor. Burada bulunan düğmelerden sürüş modu, park asistanı gibi fonksiyonlara erişilebiliyor. Eskiden kapı paneli üstündeki tutma kolunda olan ayna ayar düğmesi ise artık cam kumandalarının önüne alınmış.

Yeni Skoda Octavia’nın motor seçenekleri de oldukça yeni. 204 bg’lik plug-in hibrit Octavia iV, 130 bg’lik doğal gazlı 1.5 G-Tec, 3 benzinli (110-190 bg), 3 de dizel (116-200 bg) ile geniş bir yelpaze sunan Skoda, 2020 ilkbaharında Octavia 4’ün satışlarına başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir