Araba Hakkında

2020 Park Cezaları Ve Bilinmesi Gerekenler

2020 Hatalı Park cezası ne kadar?

Araçların, durma ve duraklaması gereken haller dışında park edilmesi yasaktır. Park için uygun alanlar Karayolları trafik kanununda ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. İlgili kanun ve mevzuata aykırı park hallerinde idari para cezası uygulamaktadır. Ayrıca sürücülere hatalı park cezası olarak 10,15 veya 20 ceza puanı verilir. Hatalı park cezası nedir? Aracım nereye çekilir? Park cezası ne kadar? Bu yazımızda detaylı olarak sizlerle bu bilgileri paylaşacağız.

Hatalı Yere Park

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 115. maddesi park etmeye ilişkin tüm durumları ve uyulması gereken kuralları ayrıntılı şekilde düzenlemiştir. İlgili yönetmelik park etmenin yasak olduğu yerlerler;

 • Trafik işaretleriyle park etmenin yasaklandığı yerlere
 • Geçiş yollarının önünde ve üzerinde
 • Yangın musluklarının her iki yönde 5 metrelik mesafesine
 • Kamu hizmeti veren yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhaların her iki yönde 15 metre mesafesine
 • Üç ve daha fazla taşıt yolu bulunan kara yollarının ortasındaki taşıt yoluna
 • Üç ve daha fazla şeritli yollarda aksi bir işaret bulunmadığı sürece gidiş yönüne ayrılmış en sağ şerit dışındaki şeritlere
 • Kurallara uygun park halindeki araçların çıkışını engelleyecek yerlere
 • Geçiş üstünlüğü bulunan araçların gidiş ve çıkışlarının yapıldığı yerleri gösteren işaret levhalarının 15 metre mesafesine
 • Vatandaşların kullanımına açık olan; park, bahçe, garaj, sinema gibi binaların, fabrika, atölye, iş hanı ve benzeri işyerlerinin, okul, hastane gibi sağlık kuruluşlarının giriş ve çıkış kapılarının her iki yönünde 5 metrelik mesafesine
 • Trafik işaretleriyle park için belirlenmemiş alt ve üst geçitlere ve buraların 10 metre mesafesine
 • Yaya yollarına
 • Mecburi durumlar hariç yerleşim yeri dışında kalan kara yollarındaki taşıt yolu üzerine

Park Cezası Ne Kadar?

Bilindiği üzere park edilmesi yasak olan alanlara hatalı park yapıldığı zaman araçlar en yakın yediemin parkına çekiliyor. İşte bu durumda park cezası ne kadar ödeniyor? Ayrıca plakaya kesilen yanlış park cezası ne kadar? Bunlarla ilgili tüm soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yanlış Park Nedeniyle Aracın Çekilmesi

Kurallara aykırı bir şekilde park ettiğiniz aracınız trafik zabıtası tarafından kaldırılabilir ve tüm masrafları ödemeden aracınızı teslim alamazsınız. Söz konusu durumda yalnızca idari para cezası ve ceza puanı değil çekme, taşıma ve park ücretleri de tarafınızdan tahsil edilir. Çekme işlemleri Trafik Vakfı tarafından gerçekleştirilmektedir. Aracın çekilmesi, taşınması ve otopark ücreti aşağıdaki gibidir:

Aracım çekildi ne kadar ceza öderim?

Hatalı park cezalarında çekici ücreti: Trafik vakfına 110 TL‘lik araç çekme ücreti ödenir. Ödemeyi aracınızı yediemin parkından aldığınız zaman yapabiliyorsunuz.

Otopark ücreti: Çekilen araç için diğer bir kalem ise aracın götürüldüğü parkta ödenecek park etme ücretidir 1 günlük ücret 14 TL’dir. Araç parka girdikten sonra isterse 1 dakika dursun o ücreti ödemek zorundasınız. Daha fazla durursa gün üzerinden ödeme yapılır. 

Ceza ücreti: 132 TL tutarındaki ceza ücreti de aracın plakasına kesiliyor. Sürücü bu ücreti daha sonra ödeyebilir.

Toplam: 110+14+132 TL= 256 TL ceza tutarı ortaya çıkıyor.

Sadece plakama ceza kesildi ne kadar ceza öderim?

Ceza miktarı %25 indirim Ceza puanı
132 TL 99 TL 10-15-20 ceza puanıdır.

Araç sürücüsü araç içinde park edilmez bir alanda iken trafik polisi ceza uygularsa sürücünün park ettiği yerin niteliğine göre 10, 15 veya 20 ceza puanı alabilir. Bu durumda ceza miktarı 132 TL olarak belirlenmiştir.

Bazen trafik polisleri tarafından araç çekilmese bile fotoğraflama yöntemiyle veya EDS gibi cihazlarla da ceza kesilebiliyor. Bu durumda ceza plakaya kesileceği için ceza puanı olmaz sadece üste verilen 132 TL ceza ücreti çıkar.

Aracımın nereye çekildiğini nasıl öğrenirim?

Aracınızın nereye çekildiğini sorgulamak için aşağıda linkini verdiğimiz EGM sayfasını kullanınız.

Aracım Nereye Çekildi Sorgulamak İçin Tıklayın

İndirimden faydalanabilir miyim?

Eğer tebligat elinize erken ulaşırsa, ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz sadece %25 trafik cezasında indirim gerçekleşebilir. Vakıf ücreti ve park bedelinde herhangi bir indirim olmaz.

Trafik cezası nereye ödenir?

Ödemeleri vergi dairesine veya online olarak GİB(İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim ödeyebilirsiniz. 

İnternet üzerinden online bağlanacağınız İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile ödeme kısmına gelmeniz gerekir. 

Önünüze gelen ekrana araç bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra “tamam” butonuna basarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri