Oto Haber

2020 Mini John Cooper Works GP, 306 Beygir Güç Üretecek

En hızlı ve en güçlü Mini ile tanışın

Mini John Cooper Works GP’yi sık sık görüntülemeyi başardık. Bu durum işin heyecanını ortadan kaldırıyor olsa da daha önce Nürburgring’de 8 dakikanın aşağısında bir tur süresi yakaladığı söylenen araç hala ağzımızı sulandırıyor. Mini mühendisleri bizleri daha fazla bekletmeyerek bu özel modelin örtüsünü Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kaldırdı.

Tam da tahmin ettiğimiz gibi ailesinden çok daha hızlı gelen araç, Mini’nin resmi verilerine göre 100 km/sa hıza 5.1 saniyede ulaşabiliyor. Bu da aracın Honda Civic Type R ile yarışabileceği anlamına geliyor. Firmanın mühendisleri GP’yi elektrikli bir sınırlayıcı ile durdurmak istememiş. Bu sebeple gazı köklediğinizde aracınızı 225 km/sa hıza ulaştırmayı başarabiliyorsunuz.

Peki firma bunu nasıl başarmış? Aslında cevap oldukça basit: JCW GP, Mini ailesinin en güçlü motorunu kullanıyor. 2.0 litrelik turboşarjlı ünite tam 306 beygir gücü ve 450 Nm tork üretebiliyor. Bu da JCW GP versiyonunun standart JCW’ye nazaran 75 beygir gücü daha güçlü olduğu anlamına geliyor. Tabi ki bunda yeni egzoz sisteminin, hava kanallarının ve yenilenen turboşarjın da etkisi var. Mini mühendisleri GP’yi yenilikçi bir yağ ve motor soğutma sistemi ile de donatmış.

Tabi ki bu güç artışına GP’nin aerodinamik yapısı da eşlik ediyor. Mini’nin alışılagelmiş agresif görünümü korunurken geniş çamurlukları, GP’ye özel ön ve arka yüzü ile yere basma kuvvetini artıran spoiler’i kendisini standart JCW’den ayıran detaylar arasında. GP’nin çamurluklarının genişlemesinin ardında yenilenen ve sertleşen süspansiyon sistemi yatıyor. Bu sayede aracı yere yaklaştıran firma, GP’ye özel 4 pistonlu fren kaliperleri ile birlikte bu modeli tam bir pist oyuncağına çevirmiş.

Önden çekişli bir otomobil için oldukça güçlü yanlara sahip olan model, 8 ileri vitesli Steptronic şanzıman ile eşleştirilmiş. Buna ek olarak mekanik diferansiyel kilidi de aracın dengesinin korunmasında büyük önem arz ediyor. Pist üzerinde tam bir canavara dönüşen araç, dinamik denge kontrolü gibi özel sistemler ile yol tutuşundan feragat etmiyor. Bu özelliklerin Mini modelinin Yeşil Cehennem’de 8 dakikanın altına inmesinde büyük rolü olduğu ortada. Öte yandan resmi tanıtıma rağmen firmanın Nürburgring süresinden bahsetmemiş olması da kafa karıştırıcı.

Özel bir model olduğunu kanıtlamak için her yerinde GP amblemi barındıran araç, özel ses yalıtım sistemleri ile dikkat çekiyor. Aracın hemen arka kısmında bulunan kargo bölümü demir bir bar ile sabitlenmiş. Bu da ani frenlerde eşyalarınızın zarar görmesini engelliyor. 

Mini tam 3000 adet JCW GP modeli üretmeyi planlıyor. Fiyatları 44.900 $’dan başlayan modeller Mart 2020 yılında teslim edilmeye başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir